Janovský summit skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta a Ruska sa ešte ani len nezačal a už získal prívlastok. Podľa agentúry AFP sa zapíše do histórie „ako ten, na ktorom boli špičkoví predstavitelia najmocnejších krajín G8 ako väzni“. Nedá sa vylúčiť, že v nedeľu po skončení summitu pribudne ešte jedna janovská charakteristika – stretnutia, na ktorom sa lídri na ničom dôležitom nedohodli.
Rozdielne názory
To, ako sa bude talianskym policajtom dariť pri stretoch s antiglobalistami, nevedno. Tohtoročná agenda G8 však dovoľuje vysloviť prognózu, že politici tentoraz svet neoslnia. Zhodu o najkontroverznejších otázkach svetovej politiky budú hľadať hlavy štátov USA, Rusko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Japonsko a Kanada len veľmi ťažko. Dôvod na optimizmus nedáva ani pomalý rast svetovej ekonomiky, ani témy politické. Na oboch stranách Atlantiku sú rozdielne názory, ako si s nimi poradiť.
Od nástupu amerického prezidenta Georgea Busha sú rozdiely medzi Amerikou a Európou kontrastnejšie – jeho pravicový konzervativizmus ponúka iné riešenia ako skôr ľavicový liberalizmus kľúčových európskych štátov – Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie. V Janove to bude viditeľné.
Hviezdou bude Bush
Americký prezident bude istotne hviezdou stretnutia – je to jeho druhá európska cesta a prvý summit G8. Najviac sa predsa diskutuje o americkom projekte protiraketovej obrany (NMD) a americkom odmietaní kjótskeho protokolu. O NMD sa už na rímskom stretnutí ministrov zahraničných vecí, ktoré predchádzalo stretnutiu prezidentov a premiérov, zhovárali Američan Colin Powell a Rus Igor Ivanov. „Výmena názorov bola konštruktívna,“ povedal diplomaticky Ivanov.
Bush ešte pred odchodom na druhú európsku cestu potvrdil, že nemieni v žiadnom prípade v Janove ustupovať. „Na potrebe obmedzenia skleníkových plynov sa s Európou zhodujeme, naše stanoviská sa rozchádzajú len v metóde, ako to dosiahnuť,“ povedal.
Európa bude neochotu USA pripojiť sa ku Kjótu istotne kritizovať. Otázka je, do akej hĺbky sa mienia európski lídri Bushovi zveriť o svojich sympatiách či antipatiách k NMD (ak vôbec). Ostrý nesúhlas určite vyjadrí ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v pondelok podpísal s Čínou dohodu o priateľstve. Malým povzbudením pre Busha môže byť Putinovo vyhlásenie, že Moskva a Čína neplánujú „spoločnú odpoveď“ na odstúpenie USA od zmluvy ABM v súvislosti s plánom NMD. Ruský prezident hovoril o Bushovi pred odchodom veľmi pekne – ako o „dobre pripravenom a kompetentnom partnerovi“.
Spor o lokomotívu
Formát G7 vznikol v roku 1975 počas ropnej krízy predovšetkým ako diskusný priestor pre finančné a menové otázky, až neskôr sa pridali otázky globálne a politika. Agentúra Reuters píše, že „sa zrejme objavia nezhody, kto by mal byť lokomotívou globálnej expanzie“. Spojené štáty či Európa? Aj Bushov recept na liečenie pomalého ekonomického rastu – predovšetkým výrazné zníženie daní – sa stretáva v Európe s nepochopením.
Optimizmus sa spája len s problémami, ktoré bezprostredne trápia najchudobnejšie štáty tretieho sveta. Do Janova dostali pozvánku aj štátnici z afrických krajín, ktorí by sa mali vrátiť domov s prísľubom vytvorenia fondu na boj s najrozšírenejšími chorobami, hovoriť sa má aj o ďalšom odpúšťaní dlhov.
MAREK CHORVATOVIČ