Londýn 4.marca (TASR) - Guvernér Anglickej národnej banky (Bank of England, BoE) Edward George povedal, že súčasný pokles kurzu libry voči euru znižuje prekážku v oblasti výmenného kurzu pre vstup Británie do Európskej menovej únie (EMÚ). Dodal však, že nemá konkrétnu predstavu, aký by mal byť najvhodnejší kurz libry voči euru v momente, keď by mala Británie prijať euro za svoju menu.
V parlamentom výbore na otázku, aký by bol najvýhodnejší kurz libry voči euru, guvernér odpovedal: "To vedia len nebesá; je to skutočné umenie a môže to byť výsledok odpovedí na množstvo rozličných otázok". Na dosiahnutie správnej odpovede treba podľa neho vykonať ešte veľa náročnej akademickej práce.
E. George, ktorý odíde do dôchodku v júni tohto roka, uviedol, že Európska centrálna banka (ECB) by mohla lepšie plniť svoju úlohu pri stimulovaní ekonomiky, keby mala symetrický inflačný cieľ. Ako ďalej povedal, inflačný cieľ BoE, ktorého hodnota je 2,5 %, je lepší ako ECB, ktorá sa snaží udržať infláciu pod 2 % ročného rastu. E. George dodal, že v Británii je nižšia inflácia ako 2,5 % horšia, ako keď je nad stanovenou hranicou. Vyšší inflačný cieľ by mal podľa neho podporiť rast a je menej pravdepodobné, že navodí stagnáciu v ekonomike.
Guvernér osobne podporuje symetrický inflačný cieľ, ktorý stanovuje vláda, a uznáva, že je v ňom obsiahnuté riziko, že "táto politika bude nadmieru aktívna v prostredí, ktoré charakterizuje súčasný stav svetovej ekonomiky".
E. George sa domnieva, že medzi BoE a ECB nie sú také veľké rozdiely v prístupe k stimulácii ekonomiky. Priepasť je v nástrojoch, ktoré na to používajú, najmä v ich rozdielnej intenzite. Podľa neho jestvuje celý rad dôvodov, prečo je ECB menej aktívna v tejto politike ako BoE. ECB sa usiluje o dosiahnutie dohody v prípade úpravy úrokovej miery a nezverejňuje výsledky o svojich hlasovaniach, ako to robí BoE. ECB to robí z vážnych dôvodov. Jestvuje totiž reálne riziko, že ak by sa zverejňovalo individuálne hlasovanie členov bankovej rady, potom by sa vytváral politický tlak na jej členov na národnej úrovni.
Podľa slov E.Georgea by sa BoE a finančné centrum krajiny (City of London) pripravili na prijatie eura, ale rozhodnutie o jeho prijatí sa ešte nestalo skutočnosťou.
Ak by vláda rozhodla o vstupe do EMÚ, muselo by sa s väčším nasadením realizovať množstvo technických opatrení, aby sa zmenil britský finančný systém. Tak centrálna banka ako aj finančné centrum krajiny by potom museli zintenzívniť svoje úsilie v danom smere.
Britskej vláde zostávajú ešte tri mesiace na to, aby uzavrela posudzovanie stavu ekonomiky krajiny, či je zrelá na prijatie eura, vrátane jeho vplyvu na britské finančníctvo. Ak sa vláda rozhodne za euro, bude nasledovať referendum o jeho prijatí.