Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 10. do 14. februára 2003 uskutočnilo na vzorke 312 respondentov od 18 do 35 rokov Informačné centrum Európskej únie (ICEÚ) v Žiline.
Ďalších 26 percent účastníkov prieskumu je viac za vstup ako proti a 11 percent je viac proti.
Najväčšiu podporu vstupu SR do EÚ vyjadrili stredoškoláci. Na referende by sa zúčastnilo 65 percent opýtaných, 14 percent by sa nezúčastnilo a 21 percent sa zatiaľ nerozhodlo. Najviac nerozhodnutých tvorili vysokoškoláci.
Až 80 percent opýtaných odpovedalo správne na otázku, v ktorom mesiaci sa uskutoční referendum o vstupe SR do EÚ, ale dostatočne informovaných sa cíti iba 15 percent. Vstup SR aj do Európskej menovej únie a používanie meny euro podporuje 44 percent opýtaných, viac áno ako nie 25 percent, viac nie ako áno 15 percent a proti je 11 percent. Najväčší počet odporcov používania eura bol medzi vysokoškolákmi.
Zvýšenie životnej úrovne v prípade vstupu SR do EÚ očakáva 50 percent opýtaných, 28 percent sa nevedelo vyjadriť a 22 percent očakáva zníženie životnej úrovne. Rast počtu slovenských študentov na zahraničných univerzitách po vstupe do EÚ očakáva 74 percent a rast počtu občanov odchádzajúcich za prácou do zahraničia 77 percent opýtaných. Priamy dosah vstupu do EÚ na svoj život predpokladá 76 percent opýtaných.
Výskum realizovalo ICEÚ v rámci projektu "Áno spoločnej Európe", ktorý finančne podporila Delegácia Európskej komisie v SR v rámci programu PHARE SMALL PROJECT PROGRAMME. Zber údajov zabezpečili členovia PanEurópskej mládeže Žilina.