
Nový český prezident Václav Klaus nepriamo hýbe aj náladami na trhu so slovenskou korunou. Po jeho zvolení hrozí českej vláde kríza, na čo dopláca česká aj slovenská mena. FOTO - ČTK
Analytici vidia za pohybom kurzov poľského zlotého širšie súvislosti - obavy o národné referendum o vstupe krajiny do Európskej únie a fiškálnu reformu.
Nálada na stredoeurópskom trhu zasiahla aj slovenskú korunu. Podľa dílera Slovenskej Sporiteľne Juraj Zabadala bolo jej počiatočné oslabenie vyvážené správou o zlepšení ratingu agentúrou Fitch. Väčšie riziko vidí Zabadal na českých trhoch - situácia po zvolení Václava Klausa za prezidenta v Čechách hrozí vypuknutím vládnej krízy. „Táto voľba prezidenta zatrasie českou vládnou koalíciou a neveští nič dobré,“ myslí si Zabadal.
Nový český prezident nepriamo hýbe korunou aj náladami investorov, ktorí obchodujú aj na Slovensku. „Investori sa z Čiech už niekoľko mesiacov pomaly sťahujú, pretože tam je úročenie veľmi nízke,“ povedal Zabadal. Úročenie slovenskej koruny je pre zahraničie stále zaujímavé a zvyšuje atraktívnosť nakupovania slovenských aktív.
Slovenská koruna je podľa Zabadala čoraz menej závislá od okolitých mien, nepredpokladá preto jej väčšie výkyvy a aj naďalej by sa mala pohybovať v pokojných vodách medzi 41,70 až 42,20 korún za euro.
Ako sa pre poľský denník Gazetu Wyborzcu vyjadril finančný analytik Marek Zuber, zlotý sa po dočasnom oslabení vráti na pôvodnú úroveň. „Investori sú tu zvyknutí nato, že v Poľsku môže fungovať menšinová vláda,“ dodal Zuber. Poľský zlotý sa oslabil na trojročné minimum a obchodoval sa za takmer 4,3 zlotého za euro a 3,96 zlotého za dolár. Česká mena sa včera oslabila na najslabšiu úroveň od februára minulého roka a obchodovala sa nad 31,90 Kč za euro, neskôr sa jej kurz korigoval. Díler Českej sporiteľne Viktor Mikulecký si myslí, že trh s českou korunou bude nervóznejší až pred zjazdom vládnucej strany ČSSD. (jog, čtk)
Koruna bola ako na hojdačke
Kurz slovenskej koruny a eura sa v úvode nového mesiaca pohyboval ako na hojdačke. Po otvorení na úrovni 41,850 / 900 SKK/EUR kopírovala slovenská mena vývoj okolitých zahraničných mien a oslabila na 41,950 koruny za euro.
Ako uviedol díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal, k znehodnoteniu koruny prispel najmä poľský zlotý, ktorý oslabil vplyvom krízy v poľskej vládnej koalícii. (sita)