Najväčším rizikom chrípky je to, že spôsobí komplikácie. Ohrozuje najmä tzv. rizikové skupiny -ľudí s narušenou imunitou, s chronickými ochoreniami srdca, ciev, látkovej premeny (napríklad cukrovkári), obličiek, pľúc, a potom aj malé deti a starších ľudí. Bez rizika však nie sú ani mladí a zdraví ľudia.
Vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, čo „uľahčuje život“ baktériám. Súčasne s infekciou môžu vznikať aj zápaly ucha, čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc. „V niektorých prípadoch môže ochorenie viesť k vírusovému zápalu pľúc, ktorý vážne ohrozuje život pacienta, lebo nie je liečiteľný antibiotikami,“ hovorí doktorka Zuzana Krištúfková.
Epidemiológovia preto odporúčajú očkovanie.
Chorobnosť na chrípku dnes dosahuje 2441 ochorení na 100-tisíc obyvateľov. Podobné čísla boli aj v rokoch 1995 a v sezóne 2000 - 2001. Epidemiológovia nechcú robiť závery, ktorá epidémia bola horšia a upozorňujú, že počet ochorení je dnes ešte stále na vzostupe.
Najviac chorých je medzi školákmi - v kategórii detí od 6 do 14 rokov je choré približne každé desiate dieťa. „V školách majú vírusy dobré podmienky na šírenie. Deti sú aj najmenej zaočkovanou skupinou,“ hovorí Krištúfková.
Na západnom Slovensku a v Žilinskom kraji sú zatvorené viaceré školy, takmer na celom Slovensku už platí zákaz návštev v nemocniciach. Kým v západnej Európe ľudí napáda najmä chrípka typu B, v strednej a východne Európe prevažuje typ A. (mar, tasr)