
Trenčan Roman Kukumberg (vľavo) strieľa druhý gól svojho mužstva. V prvom zápase 1. kola play off hokejovej ST Extraligy vyhrala Dukla Trenčín nad Skalicou 4:0. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
Vlani bol druhý na silne obsadenom medzinárodnom turnaji v Paríži, tento víkend si slovenský reprezentant v zápasení grécko-rímskym štýlom Roman Meduna priviezol druhé miesto z Veľkej ceny Maďarska v Szombathely. „Druhý som bol aj vlani v Čechách, takže by nezaškodilo konečne vyhrať. Na výčitky však nie je dôvod. Veď sa tam zišla skvelá konkurencia. V mojej hmotnosti nás bolo tridsať, čo som už dlho nezažil,“ hovorí 27-ročný borec trenčianskej Dukly.
Meduna bol v skupine suverénny. Zdolal Američana Johnstona (5:3), Izraelčanovi Zpedwandovi nedovolil ani bod (5:0) a vo štvrťfinále našiel recept na Moldavca Grabovetoha (3:1). Po semifinále rozosmutnil Gréka Thanosa (3:2). Až vo finále bol Poliak Sitnik lepší (1:3). Podľa reprezentačného trénera Zdeňka Cháru Medunu o víťazstvo obrali viac rozhodcovia ako súper, no Roman si to nemyslí. „Necítil som to tak. Bol lepší. V postoji i na žinenke,“ športovo uznal Meduna.
Radosť z umiestnenia najlepšiemu zápasníkovi Slovenska v minulom roku zvyšovali mená zdolaných súperov. „Sú to pre mňa nové skalpy. Nad Moldavcom ani Grékom som ešte nikdy nevyhral. Vždy som smutný odchádzal ja,“ tešil sa slovenský reprezentant, pre ktorého to bol po hrubej kondičnej príprave spolu s Atillom Bátkym prvý veľký turnaj v novej sezóne (Bátky skončil vo štvrťfinále). „Týždeň predtým sme mali slovenský šampionát, ale ten nerátam. Tam spolu s Atillom musíme ako reprezentanti povinne vyhrávať,“ zasmial sa.
Medunovi v Szombathely tlieskala slušne zaplnená hala. Divákov k súbojom na žinenkách prilákala aj maďarská obdoba televíznej súťaže Big Brother, ktorú preslávila nemecká stanica RTL (odvážlivci sú spolu zavretí na pár týždňov na jedno miesto, pričom ich stále sleduje kamera a každý týždeň jeden účastník po hlasovaní divákov vypadáva). Napriek nutnosti zotrvať na určenom mieste majú právo na jednu vychádzku. „Jeden si vybral erotický salón, druhý práve náš zápasnícky turnaj. Priviezli ho tam helikoptérou a urobili z toho veľkú šou. Aj preto bolo v hale živo,“ vraví R. Meduna.
Lepší štart do sezóny si ani nemohol priať. Na konci mesiaca bude opäť s Bátkym zastupovať Slovensko na turnaji v Turecku, v máji by sa mal predstaviť na majstrovstvách Európy v Belehrade. Podobný výsledok ako teraz v Szombathely by určite bral všetkými desiatimi. (rh)