štvrťfinále.
Začal to v skiatlone
Na MS v talianskom Val di Fiemme už zaujal šiestym miestom v skiatlone a piatym v šprinte. V sobotu tento špecialista na šprint senzačne vybojoval titul majstra sveta v pretekoch na 50 km voľnou technikou a pre českú reprezentáciu tak na MS klasikov získal prvú zlatú medailu v histórii samostatného štátu.
Koukal nadviazal na legendárneho Stanislava Henycha, ktorý si na päťdesiatke dobehol po striebro v roku 1974 na MS vo švédskom Falune, čo bol doteraz najlepší povojnový výsledok českých bežcov. V histórii svetových šampionátov sa najväčšie úspechy čs. bežcov datujú do 20. rokov, keď Československo získalo dve zlaté, tri strieborné a rovnaký počet bronzových medailí, všetky kovy o. i. aj na päťdesiatke. Potom si čs. lyžiari dobehli v roku 1933 po striebro v štafete a až Henychov úspech im opäť priniesol slávu. V roku 1989 ešte štafeta mužov skončila tretia. V histórii ZOH je najväčším úspechom mužov bronzová medaila štafety v Calgary v roku 1988.
Mal zaskočiť za Bauera
Hlavná pozornosť sa pred MS upierala na Koukalovho kolegu a kamaráta Lukáša Bauera, ktorý však po chorobe neuspel. Koukal pomýšľal na úspechy najmä v šprinte, no nad Bauerom zvíťazil aj v skiatlone. Umiestneniami na šprintérskych tratiach Koukal prevýšil očakávanie.
Zlatom na päťdesiatke šokoval, pritom jeho želaním bolo skončiť v prvej desiatke. Českej štafete pomohol k siedmemu miestu. Kľúčom na nomináciu na MS boli januárové majstrovstvá Česka, kde Koukal vybojoval zlato v šprinte. Potom v pretekoch Svetového pohára dobehol v svojom rodisku ôsmy na pätnástke a obsadil piate miesto v šprinte v nemeckom Reit im Winkle. V generálke pred MS skončil až v štvrtej desiatke na desaťkilometrovej trati klasicky a siedmy v šprintérskej štafete.
Vlani na olympiáde v Salt Lake City dobehol 45. v kombinácii, v šprinte vypadol v štvrťfinále a na voľnej tridsiatke s hromadným štartom bol dvadsiaty prvý. Chuť si spravil siedmym miestom so štafetou.
Lyžiar-horolezec
Po olympiáde sa v apríli pripojil k výprave českých horolezcov mieriacich na Kančendžungu, tretiu horu sveta, a vyliezol s ňou do základného tábora vo výške 5300 m nad morom. V lete bežca, pretekajúceho aj v triatlone a duatlone, pribrzdila angína. Od polovice júla však Koukal opäť trénoval.
Vlani začal spolupracovať so švédskym koučom Christerom Skogom. V roku 1999 odišiel trénovať do Rakúska na ľadovec a pridal sa vďaka Kateřine Hanušovej k americkým bežcom, vtedy vedených Skogom. Pomaly medzi nimi vznikol priateľský vzťah, založený na vzájomnej dôvere. Pod Skogovým vedením súťaží menej pretekárov a výsledky sú oveľa lepšie.
Martina Koukala, ktorý býva s rodičmi v Žďári nad Sázavou, k lyžovaniu priviedol otec.
Stále spomína na trénera Jiřiho Bradáča. Ako päťročný začal s hokejom, o dva roky nato pridal aj bežky a od desiatich rokov sa sústreďuje len na lyže. K hokeju však má stále blízko, lebo jeho dvadsaťročný brat Petr hrá extraligu v Pardubiciach.
V roku 1994 sa Koukal dostal do juniorskej reprezentácie a do áčka mužov vstúpil v roku 1997, keď aj maturoval a začal študovať na Mendelovej univerzite v Brne (odbor manažér-ekonóm). V juniorskom veku ho niekoľko ráz operovali a odvtedy získal viacero prvenstiev na republikových šampionátoch i tri medaily na MS juniorov vrátane zlatej v štafete. V roku 1997 sa po prvý raz objavil na MS v nórskom Trondheime, kde skončil na 27. mieste vo voľnej tridsiatke.
V roku 1998 po prvý raz štartoval na olympiáde, v Nagane pomohol k 15. miestu štafete a sám dobehol 35. na klasickej desiatke a 37. v kombinácii. Od tohto roku preteká aj SP, v ktorom skončil najlepšie celkove na 31. mieste, dvakrát bol tretí v jednotlivých pretekoch.
Na MS v Ramsau v roku 1999 skončil na 22. mieste na 30 km voľne, 46. pozíciu obsadil na klasickej desiatke a na voľnej pätnástke bol 23. Na MS v Lahti bol 14. v šprinte a vybojoval 15. miesto so štafetou.
Koukal sa narodil 25. septembra 1978, rád lezie po skalách a v roku 2001 sa po prvý raz vydal do veľhôr, tentoraz do Peru. Lyžovanie ho vraj uživí, ale štúdium mu dáva istotu do budúcnosti. Preteká za Jablonex, meria 176 cm a váži 68 kg. Okrem hôr rád spí a vraj je veľký leňoch. Rád počúva Pink Floyd. (čtk)