
Takto to vyzeralo, keď odchádzal Mikuláš Černák z väzenia v Ilave. Odstrašil by ho princíp trikrát a dosť? FOTO - ARCHÍV SME
bné,“ tvrdí psychológ Róbert Máthé. Pre spoločnosť bude výhodou aspoň to, že sa takýto ľudia dostanú za mreže.
Aj odborníci zaoberajúci sa prácou s väzňami pripúšťajú, že časť zločincov by sa mohla dať odstrašiť, záleží však na druhu trestnej činnosti. V tomto prípade by sa to mohlo týkať organizovaného zločinu a závažnej trestnej činnosti.
Sprísnenie trestov nebude pôsobiť na všetkých rovnako. „Na inteligentnejších páchateľov to asi nebude mať taký účinok, ako spoločnosť očakáva,“ hovorí väzenský pedagóg. A práve takých je po roku 1989 viac. „Keď to robia, sú si vedomí aj následkov.“
Úplne nová skupina zločincov k nám prichádza zo zahraničia. Sú nimi napríklad vycvičení vojaci z bývalého Sovietskeho zväzu alebo Juhoslávie. Tí sa páchanie trestných činov plánovane pripravujú. „Na nich neplatí nič.“
Máthé nevylúčil ani možnosť, že časť páchateľov môže spáchať brutálne trestné činy na zakrytie svojich skutkov, keď si uvedomia, že ich pri treťom trestnom čine bude čakať v každom prípade doživotie. „Vylúčiť sa to nedá. Ale u takýchto páchateľov nie je krycia vražda ničím výnimočným ani v súčasnosti,“ povedal Máthé.
Samotné odsúdenie na doživotie nie je pre všetkých zločincov tragédiou. „Sú typy, ktoré si na to pomerne rýchlo zvyknú, a povedal by som, že si pre seba celkom uspokojivo žijú napriek tomu, že sú vo väzení,“ hovorí Máthé.
„U týchto ľudí vidno chladnokrvnosť, nie je tam hlbší cit. Celá ich životná motivácia je mať sa dobre, bez ohľadu na iných,“ dodal väzenský pedagóg. Odborníci odhadujú, že schválenie zásady trikrát a dosť v priebehu piatich rokov zvýši počet odsúdených o približne 400 ľudí. (rp)