Ankara 2. marca (TASR) - Turecká vláda v súčasnosti nezamýšľa opätovne požiadať parlament o súhlas s umiestnením amerických jednotiek v krajine. Oznámil to dnes zástupca vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) po mimoriadnej porade jej vedenia.
Žiadosť podľa neho odložili na neurčitý čas a v dohľadnom čase ju nepredložia parlamentu. Ten v sobotu prekvapivo odmietol príchod 62.000 amerických vojakov vo Turecka, odkiaľ by mohli otvoriť severný front proti Iraku.
Za návrh vlády, ktorá s rozmiestnením oddielov USA v krajine súhlasila už v pondelok, síce poslanci hlasovali v pomere 264:250, opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) však okamžite podala protest s tým, že ústava žiada absolútnu väčšinu 276 hlasov.
Premiér Abdullah Gül sa predtým dnes snažil znížiť význam dohadov o rozpore medzi Washingtonom a Ankarou v tejto otázke. Turecko-americké vzťahy sú podľa jeho slov strategickými a budú pokračovať vo vzájomnom priateľstve a porozumení, keďže nezávisia len od jedného kroku.
Výsledok hlasovania Washington pravdepodobne nepoteší, pretože už existujú plány na otvorenie severného frontu cez tureckú 350-kilometrovej hranicu s Irakom. Gül varoval iracké vedenie, aby neúspech žiadosti v tureckom parlamente nevítalo s prílišnou radosťou.
Všetky turecké noviny sa dnes venovali neočakávanému výsledku, ich hlavnou otázkou však bolo, čo urobí vláda. Tá by sa mohla znova pokúsiť o novú diskusiu a hlasovanie v parlamente, návrh by však bolo politicky mimoriadne ťažké presadiť.
Turecko neschválením príchodu amerických vojakov môže prísť o 30 miliárd dolárov prisľúbených Spojenými štátmi výmenou za podporu.