Káhira 2. marca (TASR) - Knižnicu v egyptskej Alexandrii, ktorá je modernou verziou antickej ustanovizne Bibliotheca Alexandrina, dnes na poludnie miestneho času zachvátil požiar. Asi 30 ľudí, ktorí sa priotrávil splodinami horenia, museli previezť do nemocnice, informovala polícia.
Príčinou požiaru, ktorý vypukol na štvrtom poschodí objektu, bol skrat v elektrickom vedení. Privolaným požiarnikom sa plamene podarilo uhasiť asi po hodine. Rozsah škôd zatiaľ nie je známy.
Knižnicu slávnostne otvorili 16. októbra. Bibliotheca Alexandrina je modernou verziou rovnomenného objektu, ktorý dal svojho času kráľ Ptolemaios I. (305-283 pred Kristom) postaviť vo vzdialenosti len asi 100 metrov od miesta, kde sa nachádza nová knižnica, sčasti obmývaná vodou, čo symbolizuje večné východy slnka nad Stredozemným morom.
Komplex Bibliotheca Alexandrina, pozostávajúci z knižnice, planetária, konferenčnej sály, piatich výskumných ústavov, šiestich galérií a troch múzeí, sa rozprestiera na rozlohe 40.128 metrov štvorcových uprostred zrekonštruovaného alexandrijského nábrežia. Postavenie reprezentatívnej budovy, stojacej na pobreží Stredozemného mora, stálo približne 220 miliónov amerických dolárov. Väčšinu nákladov poskytol Irak, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia, pričom Francúzsko, Nórsko, Taliansko, Grécko, Japonsko a Čína dodali materiál. Túto výpomoc poskytol svet Egyptu po zverejnení medzinárodného vyhlásenia z roku 1990, ktoré sa pod záštitou UNESCO obracalo na všetky štáty a súkromné organizácie, spisovateľov a univerzitných profesorov, s prosbou o pomoc pri oživení alexandrijskej knižnice.
Stará Bibliotheca Alexandrina, v ktorej boli sústredené všetky dôležité vedecké a umelecké diela antického sveta, bola záujemcom k dispozícii len niekoľko storočí, pretože z bližšie nešpecifikovanej príčiny zhorela počas ozbrojeného konfliktu. Ptolemaiovská knižnica, považovaná za najväčšiu knižnicu starovekého sveta, vlastnila podľa záznamov až 500.000 zvitkov, pričom mnohé z nich obsahovali viac ako jedno dielo. Desaťtisíce ďalších zvitkov uchovávala jej "pobočka" v Serápidovom chráme.