Malta podala prihlášku do EÚ už v roku 1990

Brusel 2. marca (TASR) - Obyvatelia Malty budú v sobotu 8. marca hlasovať v referende o vstupe svojej krajiny do Európskej únie, na ktorý tento stredomorský ...

Brusel 2. marca (TASR) - Obyvatelia Malty budú v sobotu 8. marca hlasovať v referende o vstupe svojej krajiny do Európskej únie, na ktorý tento stredomorský ostrov čaká už od roku 1990.

Vtedy podala Malta oficiálne prihlášku do EÚ. Európska komisia potom v roku 1993 konštatovala, že Malta spĺňa všetky podmienky na začatie rokovaní o vstupe. Tie sa však nakoniec s Maltou začali až vo februári 2000 spoločne so Slovenskom, Litvou, Lotyšskom, Bulharskom a Rumunskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1996 sa totiž k moci na malom ostrovnom štáte v Stredozemnom mori neďaleko Sicílie dostala labouristická vláda premiéra Alberta Santa, ktorá zmrazila prihlášku Malty na členstvo v EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Labouristi konštatovali, že vstup do únie by bol v rozpore s neutralitou krajiny a vzhľadom na jej veľkosť by mohol poškodiť aj niektoré ekonomické záujmy. Integračný proces Malty sa tak zastavil a krajina zmeškala začiatok rokovaní o vstupe do EÚ s tzv. luxemburskou skupinou kandidátov (Cyprus, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko) v marci 1998.

K zmene smerovania Malty došlo až v septembri 1998, keď sa k moci vrátila Nacionalistická strana premiéra Eddieho Fenecha Adamiho. Tá prihlášku na vstup do únie okamžite obnovila a pozitívna odpoveď Bruselu nenechala na seba dlho čakať -- už v októbri požiadali ministri zahraničných vecí európskej pätnástky Európsku komisiu, aby vypracovala aktualizovaný posudok o pripravenosti Malty na členstvo. Komisia tak však urobila až vo februári 1999 a Malta sa teda nedočkala pozvánky na rokovania už na viedenskom summite EÚ v decembri 1998, ako sa pôvodne očakávalo.

SkryťVypnúť reklamu

Vo februárovom posudku komisia potvrdila správu o pokroku z roku 1993 a konštatovala, že Malta spĺňa všetky politické aj ekonomické kritériá, predovšetkým stabilitu demokratických inštitúcií, dodržiavanie ľudských práv, existenciu fungujúcej trhovej ekonomiky a schopnosť čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci únie.

Svoje tvrdenia Európska komisia potvrdila v hodnotiacej správe v októbri 1999 a odporučila Maltu a ďalších päť kandidátskych krajín na začatie rokovaní o vstupe. Definitívne pozvanie dostala šestica kandidátov na summite v Helsinkách v decembri 1999, preto sa o nej hovorilo ako o tzv. helsinskej skupine.

Rokovania s nimi sa slávnostne začali 15. februára 2000 na ministerskej prístupovej konferencii v Bruseli. V marci potom Európska komisia rozhodla, že negociácie s Maltou sa začnú v ôsmich z celkového počtu 30 kapitol európskej legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci pozičné dokumenty k rovnako ôsmim kapitolám predložili na prvej pracovnej schôdzke vyjednávačov 28. marca 2000 aj Slovensko, Litva a Lotyšsko, Malta predsa len dostala možnosť rokovať v dvoch o niečo náročnejších kapitolách (priemyselná politika, telekomunikácie) ako ďalší vedúci kandidáti helsinskej skupiny.

Členské krajiny tak dali najavo, že si uvedomujú pripravenosť Malty a považujú práve ju za "čierneho koňa" tejto skupiny kandidátov.

V priebehu ďalších rokovaní však Malta očakávania nenaplnila a rýchlo začala zaostávať za ostatnými kandidátmi. Brusel jej vyčítal najmä veľké problémy s administratívnymi kapacitami a preberaním a uplatňovaním legislatívy. Nakoniec však rovnako ako ďalších deväť krajín ukončila rokovania 13. decembra 2002 na summite v dánskej metropole, hoci do Kodane išla okrem Poľska s najdlhším zoznamom nedoriešených problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Malta patrí medzi najobľúbenejšie kandidátske krajiny medzi obyvateľmi EÚ. Podľa zatiaľ posledného Eurobarometra z jesene 2003 si členstvo Malty želá 47 percent jej obyvateľov, proti je 30 percent. Vyššej podpore sa spomedzi kandidátov teší len Maďarsko.

(spravodajca TASR Robert Sermek) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 500
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 185
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 635
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 780
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu