Výška podpory v nezamestnanosti by v budúcnosti už nemala byť obmedzená

Bratislava 2. marca (TASR) - Maximálna výška podpory v nezamestnanosti by už zrejme nemala byť ohraničená 1,5-násobkom životného minima a vypočítavala ...

Bratislava 2. marca (TASR) - Maximálna výška podpory v nezamestnanosti by už zrejme nemala byť ohraničená 1,5-násobkom životného minima a vypočítavala by sa zo základu, z ktorého si človek platil poistné na poistenie v nezamestnanosti. Túto zmenu na čisto poistný systém navrhuje v jednej z troch alternatív stratégie podpory rastu zamestnanosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorá je v pripomienkovom konaní.

"V dnešnej situácii nejde o poistenie, pretože pri zárobku približne do 11 000 korún podpora, ktorú dostane nezamestnaný, zodpovedá tomu, čo odviedol. Nad túto sumu je to však už daň, pretože napriek tomu, že ľudia si prispievajú čoraz viac, dostávajú rovnakú maximálnu podporu, čo je momentálne necelých 6 000 korún. Keďže musia platiť niečo, z čoho nič nemajú, vnímajú to ako daň a plateniu odvodov sa vyhýbajú," zdôvodnil potrebu zmeny štátny tajomník rezortu práce Miroslav Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spomínaná stratégia podľa neho uvažuje aj s ďalšími dvoma riešeniami poskytovania podpory v nezamestnanosti. Jedným z nich by bolo zavedenie povinného sporenia aj pre prípad krátkodobej nezamestnanosti. "Podobne ako v prípade dôchodkovej reformy by sa zaviedli osobné účty, na ktorých by si občania do určitej sumy odkladali peniaze a v prípade nezamestnanosti by ich mohli čerpať. Ak by ich neminuli počas pracovného života, pripočítali by sa im na dôchodkový účet," priblížil M. Beblavý. Tento variant je však podľa neho pomerne nákladný, keďže počas prechodného obdobia, kedy by si ľudia začali časť súčasných poistných odvodov na poistenie v nezamestnanosti kumulovať na svojich osobných účtoch, by bolo treba zároveň vyplácať aj podpory ľuďom v "starom" systéme.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte nákladnejšia by však bola tretia alternatíva, v rámci ktorej by síce zostal zachovaný súčasný systém, ale s tým, že by financovanie podpôr prešlo z odvodov na štátny rozpočet. "V tomto prípade totiž nemá zmysel ďalej financovať tieto dávky z odvodov, keďže kvôli stanoveniu minimálnej a maximálnej podpory môžeme hovoriť skôr o určitom type štátnej sociálnej dávky," uviedol pre TASR ďalej M. Beblavý. Ako skonštatoval, pre pomerne veľkú finančnú záťaž na štátny rozpočet má voči tejto alternatíve skôr odmietavý postoj aj Ministerstvo financií SR. Stratégia totiž počíta s tým, že na plecia štátu prejde aj financovanie nástrojov aktívnej politiky trhu práce, ktoré momentálne taktiež vykrývajú úrady práce z odvodov na poistenie v nezamestnanosti. Odvod zamestnanca aj zamestnávateľa, ktorý spolu s odvodom do garančného fondu predstavuje momentálne 4 % z hrubej mzdy, by sa tak mal od januára 2004 znížiť na 2, respektíve 2,5 %. "Ak by vláda prijala alternatívu číslo tri, znamenalo by to, že by sa tento typ odvodu úplne zrušil, pre štátny rozpočet by to však zrejme bolo príliš veľa," domnieva sa M. Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

Za najprijateľnejšie riešenie preto považuje ponechať vyplácanie podpôr z poistných príspevkov, avšak na striktne poistnom princípe. Tým, že by horná hranica podpory nebola obmedzená, síce podľa neho vzniknú systému taktiež vyššie výdavky, rezort to však chce riešiť predĺžením času, počas ktorého bude musieť občan prispievať do fondu nezamestnanosti, aby získal podporu. Na rozdiel od súčasných minimálne 24 mesiacov (v posledných troch rokoch pred podaním žiadosti o sprostredkovanie zamestnania), by to podľa predbežných úvah mali byť až štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu