Považovalo sa za kľúčové. Patrilo Klausovi a k úspechu mu pomohli aj hlasy z vládnej koalície. Získal takmer dvakrát toľko hlasov ako má ODS poslancov. Ďalej postupovali obaja kandidáti, ako si želali komunisti a zemanovská časť ČSSD. Sokol získal podľa očakávaní Senát, ale dôležitejší boj o dolnú snemovňu vyhral čestný predseda ODS. Ten mal stabilnú oporu vo svojej strane, ďalšie hlasy zrejme nazbieral od komunistov a zrejme aj od jednotlivcov v ČSSD, Únii slobody a od ľudovcov.
Druhé kolo
Zmeny neprinieslo. Sokol získal v snemovni o dva hlasy viac, v Senáte naopak jeden stratil. Naopak Klaus získal v druhom kole v porovnaní s kolom prvým menej hlasov v oboch komorách - v dolnej o šesť a v hornej o dva. Otázny bol postoj zemanovcov - predpokladalo sa, že uprednostňujú priamu voľbu a tentoraz už Klausa podporovať nebudú. Medzi stranami vládnej koalície sa posilnila vzájomná nedôvera.
Tretie kolo
Sprevádzali ho horúčkovité vyjednávania. Komunisti si zobrali pred hlasovaním polhodinovú prestávku a navštívil ich aj Václav Klaus. „Stretli sme sa tu na chodbe,“ povedal novinárom Klaus. Podľa zástupcov KSČM však bývalý predseda prišiel na rokovanie parlamentného klubu a zdržal sa tam asi tri minúty. Predseda komunistov Miroslav Grebeníček povedal, že Klaus nič konkrétne nesľuboval, „len povedal, že to, čo tu pri jednotlivých voľbách proklamoval, bude dodržiavať“, uviedol Grebeníček. Klaus naznačoval, že v prípade zvolenia za prezidenta bude s komunistami rokovať ako s predstaviteľmi jednej z parlamentných strán. Premiér Vladimír Špidla sa údajne vyhrážal koaličným partnerom rekonštrukciou vlády a prípadne i demisiou kabinetu, tvrdili zdroje z klubu ČSSD.
(mch, čtk)