Rakúska vláda je rovnaká – a predsa len iná

Už sme to raz zažili. Pred troma rokmi sa krajne pravicoví slobodní (FPÖ) dostali k moci prvýkrát. Pred Prezidentským palácom stáli stovky demonštrantov, Európska únia zaviedla proti Viedni politické sankcie a kritika zahraničných politikov či židovských


Prezident Klestil a kancelár Schüssel si vymenovanie vlády zopakovali. Atmosféra bola oveľa pokojnejšia ako pred tromi rokmi. FOTO –- ČTK/AP


organizácií nemala konca.

Dnes sa situácia opakuje. Slobodní budú opäť vo vláde. Pred Hofburgom demonštruje neporovnateľne menší dav, únia mlčí a kritiku takmer nepočuť.

Rakúsko bude mať staronovú vládu, dnešný čierno-modrý kabinet nie je taký istý, ako pred troma rokmi.

Slobodní ako poslušní partneri

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo voľbách v roku 1999 mali slobodní rovnaký počet mandátov ako ich koaličný partner ľudovci (ÖVP) – 52. Po troch rokoch vládnutia je pomer kresiel 79 ku 18 v prospech ľudovcov. Sily sa v čierno-modrej koalícii výrazne zmenili. Slobodní stratili viac ako polovicu voličov, budú mať o troch ministrov menej a ich hlas v kabinete menšiu váhu.

SkryťVypnúť reklamu

Od toho sa odvíja všetko ostatné. V zahraničnej politike budú mať dominantné slovo ľudovci. Slobodní sa vzdali hrozieb veta vstupu Českej republiky do EÚ a ani v parlamente nemajú dostatočnú silu, aby komplikovali ratifikáciu členstva ostatných kandidátskych krajín vrátane Slovenska.

Aj v domácej politike budú hrať nevýrazné druhé husle. Ľudovcom odsúhlasili všetko, čo chceli. Kancelár Wolfgang Schüssel na to potreboval len päť dní.

Slobodní nemali veľmi na výber. Klesajú ku dnu a účasť vo vláde je predsa len lepšia záchranná brzda ako pobyt v opozícii. Ľudovci naopak na výber mali. Nehľadali však partnera, ale poslušného vykonávateľa svojej vôle. Slobodní sú na to ideálni. Výsledkom je najslabšia vládna koalícia od roku 1945, ktorá má v parlamente väčšinu len piatich kresiel.

SkryťVypnúť reklamu

O nič lepšie to nie je ani s dôverou voličov. Pred troma rokmi, keď na spojenie ľudovcov so slobodnými nepadlo doma a v zahraničí jedno dobré slovo, bolo až 57 percent Rakúšanov presvedčených, že je to jediný schopný kabinet. Podľa prieskumu Gallupovho inštitútu si to dnes myslí len 22 percent voličov. Dôvod? Len 30 percent Rakúšanov verí, že čierno-modrá vláda vydrží celé legislatívne obdobie.

Malé koalície

Za pravdu im dáva aj rakúska história. V povojnovom období boli len dve tzv. malé koalície (teda nie spojenie ľudovcov a sociálnych demokratov), a ani jednej sa nepodarilo vydržať štyri roky. V novembri 1983 sa predčasne rozpadla koalícia sociálnych demokratov a slobodných a v septembri 2002 stroskotalo spojenie ľudovcov a slobodných. Príčinou bol zakaždým – Jörg Haider.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom prípade rozpustil koalíciu kancelár Vranitzky potom, čo sa Haider stal prvýkrát šéfom slobodných. Druhýkrát ukončil spoluprácu kancelár Schüssel, keď traja členovia vlády po roztržke s Haiderom podali demisiu.

Haider

Haider je najzraniteľnejším miestom aj tejto vlády. Do hry ho vrátili už koaličné rokovania. Hneď v prvý deň musel šéf slobodných Herbert Haupt žehliť jeho slovné útoky a na štvrtý deň vysvetľovať jeho kritiku úsporných opatrení. Haider sa cíti opäť ako ryba vo vode. Až 66 percent Rakúšanov je presvedčených, že bude mať na novú vládu „silný vplyv“.

Rakúsko má novú vládu. A hoci kritiku nepočuť, faktom ostáva, že krajne pravicová strana sa v Rakúsku dostane k moci, aj keď je nestabilná, nedôveryhodná a volilo ju len desať percent voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu