A. K., Dunajská Lužná
Jazvy na plodoch jabĺk zapríčiňuje piliarka jablčná. Možno ju nájsť vo všetkých pestovateľských oblastiach ako vážneho škodcu, ktorý znižuje úrodu jabĺk. Je to osička, ktorá poškodzuje mladé plody krátko po odkvitnutí stromov. Zapríčiňuje skorú červivosť plodov. Mnohí záhradkári si ju mýlia s poškodením obaľovačom jablčným.
Piliarka jablčná prezimuje v štádiu larvy v pôde v hĺbke asi 10 centimetrov. Larva si na jeseň urobí kokónik z pevných vláken. Až na jar sa zakuklí a počas mája sa liahnu osičky. Oplodnené samičky vyhľadávajú kvety jabloní a do bázy kališnej časti kladú vajíčka. Asi o 10 dní sa liahnu z vajíčok larvy, ktoré na celkom mladom plode vyžierajú povrchovú špirálovú chodbičku. Larvy opúšťajú plod, v ktorom sa vyliahli a sťahujú sa do starších plodov. Prvé napadnuté plody väčšinou neopadávajú, zostanú na strome a normálne dozrievajú. Majú však na povrchu typickú korkovitú kresbu. Na starších plodoch prenikajú larvy do stredu plodu, kde vyžierajú značnú dutinu. Plod potom opúšťajú otvorom, v ktorom často možno nájsť kôpku hnedého vlhkého trusu. Jedna larva piliarky jablčnej poškodí 2 až 3 plody. Na takýchto plodoch sa rana môže zahojiť, no jablko už zostáva zdeformované. Piliarka jablčná má jednu generáciu do roka. Červivosťou napadnuté stromy sa objavujú skoro. Dospelé larvy piliarky vypadávajú z plodov na zem, alebo padajú aj s plodmi a až na zemi ich opúšťajú, aby sa zahrabali do pôdy na prezimovanie. Piliarka poškodzuje najmä skoršie kultivary jabĺk ako Coxova reneta, James Grieve, Matkino a ďalšie.
Chemická ochrana je aktuálna raz, a to ihneď po odkvitnutí. Na ošetrenie možno použiť prípravky SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP alebo ZOLONE EC.
* Na plodoch rajčiakov som našiel svetlé škvrny, na plodoch papriky prstence a na listoch hnedé kresby. Aké je to ochorenie? D. S., Bučany
V poslednom období sa u nás stretávame so zvýšeným výskytom vírusu bronzovitosti rajčiaka. Vírus sa vyskytuje takmer v celej Európe. V chladnejších oblastiach sa vyskytuje najmä v rýchliarňach, v teplejších oblastiach možno vírus nájsť aj v poľných podmienkach najmä na tabaku, paprike a rajčiakoch. Vírus bronzovitosti rajčiaka má široký okruh hostiteľských rastlín, ktorý tvorí približne 300 druhov z rôznych čeľadí. Príznaky na rastlinách sú rôzne. Citlivé rastliny môžu po infekcii úplne uschnúť, najmä keď sú napadnuté v mladom štádiu.
Ochorenie prenášajú teplomilné strapky. Sú to najmä strapka tabaková a viaceré druhy strapiek z rodu Frankliniella, predovšetkým však strapka západná (Frankliniella occidentalis). Prenos vírusu má tú zvláštnosť, že strapky sa môžu nakaziť len v štádiu lariev. Prenos infekcie však môžu zapríčiniť aj dospelé strapky. Chemická ochrana spočíva v dôslednom boji proti strapkám.
RNDr. HEDVIGA VLČKOVÁ
FOTO – AUTORKA