Výstavu pod názvom Odrazu otvoríte oči významného slovenského maliara a grafika Juliána Filu otvorili v bratislavskej galérii Slofa.
Autor patrí k priekopníkom techniky asambláže a montáže a venoval sa aj tvorbe pre architektúru. Na svojich veľkorozmerných grafických obrazoch stvárňuje známe osobnosti i ľudí z bežného života. „Je to typické pre túto dobu, lebo každá doba stvárňovala istý typ človeka. Nemá význam robiť atypické figúry a ja sa snažím na normálnych ľuďoch podať myšlienky, ktoré sa ma dotýkajú,“ uviedol osemdesiatročný umelec. Tvrdí, že objekty umeleckého stvárnenia ho musia zaujať. Inšpiruje sa podobami nášho súčasného každodenného života, rovnako bežnými pracovnými či rodinnými príbehmi, ako aj vypätými dramatickými udalosťami, za ktorými človek cíti vážne zamyslenie sa nad sebou, svetom aj rozmermi nášho osudu. Sú to teda obrazové úvahy o konzumnom prístupe k životu, ale aj o nutnosti hľadať jeho duchovný rozmer, takže aj o viere, nádeji a mnohom inom, čo patrí k nášmu neopakovateľnému ľudskému údelu. „Vytypujem si niektoré veci, potom si ich naskicujem alebo premietam na plátno,“ hovorí o svojom umeleckom postupe autor, ktorý má k určitým obrazom i väčší osobný vzťah ako k ostatným. Upozornil napríklad na dielo s názvom Návrat strateného syna. „Na obraze som ja a môj syn, ktorý mal istý čas veľké problémy a na obraze som znázornil, ako som to celé vnímal,“ skonštatoval autor.
MARTIN
Výstavu veľkoplošných obrazov od rómskych detí z Jarovníc sprístupnili v Slovenskom národnom múzeu Etnografickom múzeu v Martine. Tematicky v tvorbe prevládajú zobrazenia úryvkov z rozprávok, z rómskych piesní, ale aj z histórie, rómskej kultúry a rodinného života. Mnohé z obrazov sú spoločnými prácami rómskych detí. Ich učiteľ výtvarnej výchovy Ján Sajko tak esteticky kultivuje detské osobnosti, pochádzajúce zo sociálne málo podnetného prostredia, uviedla Adriana Daneková z Dokumentačného centra rómskej kultúry na Slovensku pri SNM-EM v Martine. Rómske deti, ktoré v Martine vystavujú vlastnú tvorbu, žijú v obci s 3900 obyvateľmi prevažne rómskeho pôvodu. Ich maľby, kombinované techniky s použitím koláže sú dôkazom, že aj tieto deti majú výdrž a dokážu sa sústrediť aj dlhší čas. Expozícia je sprístupnená do 28. marca.
POPRAD
Tajomstvo noci je názov kolektívnej výstavy deviatich európskych fotografov, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť v Dome fotografie na Námestí sv. Egídia v Poprade. Ako informovala kurátorka výstavy Lucia Benická, vystavené fotografie spája tematika hľadania tajomstiev, symbolov a snov vo fotografii noci. Popri výstave sa koncom marca uskutoční aj fotodielňa na tému nočnej fotografie. Na výstave uvidia návštevníci zábery Nadi Rovderovej, Roba Kočana, Jany Szucsovej, Kamila Vargu, Lucie Nimcovej, v Taliansku žijúcej Jany Šebestovej, vo Francúzsku žijúceho Petra Župníka, českého fotografa Jirku Peteru a Iana Wiblina z Veľkej Británie. Výstava je posledným spoločným projektom občianskeho združenia Dom fotografie a Tatranskej galérie. Prezentáciu môžu záujemcovia navštíviť do 6. apríla.
Trip na tri II. je názov výstavy trojice mladých výtvarníkov, ktorú otvorili v banskobystrickej Štátnej galérii. Expozície galérie na Dolnej ulici 8 ponúkajú prehľad diel študentov záverečných ročníkov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave - Denisy Kasanickej, Silvie Krivošíkovej a Martina Melicherčíka. „Ambíciou v poradí druhé ročníka projektu Trip na tri je prezentovať mladých výtvarných umelcov a uviesť ich tvorbu na scénu slovenského umenia,“ povedal kurátor výstavy Pavel Urban. „Chceme verejnosti predstaviť obraz o vývoji mladej generácie výtvarníkov,“ konštatoval Urban. Výstava potrvá do konca marca.
(tasr, sita)