Brusel 28.februára (TASR) - Experti na cukor v EÚ súhlasili s pozastavením subvencovania cukru, vyvážaného do krajín západného Balkánu. Je to len potvrdenie opodstatnenosti podozrenia, ktoré sa objavilo už vlani, že subvencovaný cukor sa potom z niektorých balkánskych krajín s vysokým ziskom reimportoval do EÚ.
Súčasne sa toto rozhodnutie posudzuje ako varovanie pre tie krajiny západného Balkánu, ktoré dostali od EÚ podporu, aby v povojnových pomeroch obnovili produkciu cukru na svojom území a získali možnosť jeho veľkého exportu do spoločenstva bez ciel a kvotácie. Balkánske krajiny kupovali cukor po 600 USD za tonu a EÚ ho predávali za svetovú cenu, teda po 800 USD za tonu. Okrem toho balkánske krajiny kupovali z Brazílie lacný trstinový cukor, ktorým kryli domácu potrebu, a vlastný repný cukor exportovali. Tieto operácie napokon rozvrátili trh s cukrom v Grécku, Taliansku a Rakúsku.
Na neprípustných operáciách sa obohacovali "tiežpodnikatelia" z Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a Albánska.
Export z týchto krajín začala preverovať na odhaľovanie podvodov zameraná divízia kontrolného úradu EÚ OLAF. Vyslovila už pochybnosti o tom, že deklarované zvýšené objemy exportovaného cukru naozaj pochádzajú z Balkánu. EÚ zvýhodnila balkánske krajiny aj pri dovozoch iných poľnohospodárskych produktov a výrobkov rybného priemyslu.
(1 USD = 38,770 SKK)