Zuzana Karlíková je ďalšou podnikateľkou, ktorá ponúka svoje skúsenosti iným ženám v projekte mentoring. Má znalosti zo zakladania a vedenia reštaurácie, kaviarne a penziónu. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Na tie školy však bol za socializmu nátresk. Práca v Tlmačoch ma neuspokojovala, chcela som podnikať, ale jediné, čo ste vtedy mohli robiť, bolo otvoriť si stánok a predávať langoše.“ Po trinástich rokoch sa jej sen splnil.
Hneď po revolúcii začala klopať na dvere a zisťovať, čo treba urobiť, ak si chce otvoriť reštauráciu s penziónom. „Prvýkrát som ani nevedela kam zaklopať, o podnikaní sa ešte nehovorilo. Na úrade mi však povedali – nájdite si priestory, dáme vám povolenie. Samozrejme, že sa to hneď roznieslo po Leviciach – ty chceš ísť do neistoty, keď tu máš dobré miesto?“ Podržal ju najmä otec a manžel. V roku 1990 našli Karlíkovci priestory – viac ako storočnú parnú elektráreň, zrúcaninu určenú na asanáciu, v centre mesta. Trvalo 15 mesiacov, kým z nej urobili penzión a reštauráciu Tilia – dnes pribudla aj kaviareň a záhradná letná reštaurácia.
Zháňala obkladačky aj kamióny
Postaviť Tiliu nebolo ľahké – stavebné firmy spolupracovali len s veľkými podnikmi, Zuzana Karlíková celé dni zháňala stavebný materiál, keď sa to podarilo, začala zháňať, kto ho môže kamiónom priviezť a potom – kto bude stavať. „Stavebné firmy vtedy spolupracovali len s veľkými podnikmi. A navyše, vtedy sa začala liberalizácia cien, keď cement stál najskôr 30 korún, o chvíľu stál tristo. Nič, čo sme dohodli na začiatku, neplatilo do konca.“
Synovia mali vtedy jedenásť a deväť rokov. „Boli našťastie samostatní, sami prišli zo školy, vedeli si aj niečo uvariť. Keď sme rozbiehali podnik, boli u starých rodičov. Keby boli mladší, musela by som to riešiť inak. Hovorím, že som sa rozhodla podnikať v správnom čase. A rozhodla som sa aj pre správnu firmu, teší a uspokojuje ma táto práca.“ Reštaurácia sa už dostala aj do povedomia miestnych – konajú sa tu rôzne firemné akcie, večierky, svadby – aj záhradné. V pamätnej knihe nájdete mená ministrov od Číny cez Gruzínsko, podpisy členov hudobných skupín od Gladiátora po IMT Smile. Ján Čarnogurský tu napríklad majiteľom radí, aby „čo najskôr sprivatizovali aj štát“.
Mentee mimo Levíc
Ako hovorí Zuzana Karlíková, hoci je firma zabehnutá, nenudia sa. Keďže majú stálych klientov, musia vymýšľať niečo nové, trebárs večierky v dobovom či jarmočnom štýle, alebo nové menu. „Aj teraz je čas vymeniť jedálny lístok, je mi to aj ľúto, bolo by treba zmeniť aspoň 50 percent, ale neviem čo, všetko je dobré.“
Zuzana Karlíková z Levíc je ďalšou podnikateľkou, ktorá ponúka ženám na Slovensku, že sa s nimi podelí o svoje skúsenosti. Nepochybne má čo ponúknuť. Pred troma rokmi sa napríklad dostala do šestice finalistiek súťaže o Vynikajúcu podnikateľku roka. „Ponúkam skúsenosti, mám už niečo za sebou, aj dobré, aj zlé, a viem, aké je to, keď niekto začína bez skúseností. Jedinou mojou podmienkou pre záujemkyne je, aby neboli z Levíc a okolia.“
Čo je mentoring
skúsená podnikateľka, riaditeľka alebo manažérka sa zaviaže, že v určitom čase (tri mesiace) sa bude venovať inej žene – mentee, ktorú si vyberie medzi záujemkyňami mentoring môže zahŕňať priame pozorovania mentee vo firme, vytvorenie súboru návodov, diskusiu… mentee môže byť napríklad študentka vysokej školy alebo žena rôzneho veku a praxe, žena v domácnosti, nezamestnaná. Každá žena, ktorá chce začať podnikať, alebo už podniká a nedarí sa jej, potrebuje poradiť mentee získa skúsenosti, kontakty, mentorka je obohatená o postrehy človeka, ktorý prišiel zvonku a nie je zaťažený firemnými stereotypmi Ak máte záujem byť mentee u ZUZANY KARLÍKOVEJ, kontaktujte Top centrum podnikateliek: info@ptkoecho.sk, tel. 02/55568559, fax.02/55571203, www.tcp.sk