
Na Svetový festival amatérskeho divadla v Monaku o pár dní cestuje Divadelné združenie Partizánske s inscenáciou Isaaca Babela Prvá jazdecká, ktorú režijne pripravil Jozef Krasula. FOTO - FILIP LAŠUT
Nie je veľa oblastí, v ktorých Slovensko drží krok so svetom. Jednou z nich je amatérske divadlo. Súvisí to pravdepodobne s tým, že prirodzený model divadla na Slovensku vyrastá práve z ochotníckej činnosti. Mnohé z výrazných postáv slovenského divadla, možno väčšina z nich, nejedna jeho osobnosť, vzišla práve z tohto spoločenstva. A stále je amatérske divadlo sférou, kde sa permanentne niečo deje.
Slovensko má zastúpenie na tohtoročných najvýznamnejších amatérskych divadelných festivaloch v Európe. Prvým z nich bolo bienále Dni európskeho divadla v Rudolstadte (Nemecko, 20. - 24. júna). Nasleduje quadrienále - Svetový festival amatérskeho divadla v Monaku (Monacké kniežatstvo, 28. júla až 4. augusta), a každoročný Jiráskův Hronov (Česká republika, 2. až 10. augusta). Účastníkov festivalov si vyberá Medzinárodná asociácia amatérskeho divadla, ktorá je ich garantom.
Do Monaka odcestuje Divadelné združenie Partizánske s inscenáciou Prvá jazdecká (Isaac Babel, Jozef Krasula, réžia Jozef Krasula), do Hronova Občianske združenie Pôtoň Levice s hrou Ochladzuje sa (Karol Horváth, réžia Iveta Jurčová). V Rudolstadte bolo divadlo V.S.O.P. z Dolného Kubína, ktoré uviedlo Hviezdoslavovu, Horváthovu a Lavríkovu Hájnikovu ženu. Táto inscenácia získala na bienále ďalšie pozvania: do Amsterdamu, Petrohradu, Rigy, Londýna a Padernbornu. A to je takmer jediná cesta, akou sa amatérske divadlo dostane do sveta.
Okrem hosťovania je na to ešte jeden spôsob, zriedkavejší: lektorovanie na divadelných dielňach, ktoré sú súčasťou niektorého festivalu, napríklad na quadrienále Svetový festival mladého divadla v Lingene (Nemecko, jún 2002), kde spolu s Karolom Horváthom povedieme jednu z troch festivalových dielní.
Slovenské amatérske divadlo je však vo svete úspešné už roky: Divadlo Z zo Zelenča, Študentské divadlo FF UPJŠ v Prešove, Pegasník, Úsmev, Gong, LUDUS z Bratislavy, DISK z Trnavy, BáPoDi z Bánoviec nad Bebravou, KA divadlo Tvrdošín.
Časy, keď za sprostredkovanie museli súbory so sebou voziť najmenej jedného štátneho úradníka, sú preč. Dnes pracovníkov Národného osvetového centra so sebou nevozíme. Ani niet prečo, lebo jeho pracovníci (Námestie SNP 12, Bratislava, 3. poschodie + pracovňa riaditeľa) v tomto smere nerobia nič.
SILVESTER LAVRÍK
(Autor je divadelný režisér)