New York 27. februára (TASR) - Krajiny hroziace skorým útokom na Irak a štáty zatiaľ uprednostňujúce pokračovanie inšpekcií sa dnes popoludní stretnú na rokovaní v rozdelenej 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN za zatvorenými dvermi.
Na stole je americko-britsko-španielsky návrh novej rezolúcie o Iraku, ktorý by pripravil pôdu pre možný vojenský útok s cieľom odzbrojiť Bagdad. Druhý text je z dielne Francúzska, ktoré navrhuje posilniť zbrojné inšpekcie, hľadajúce zbrane hromadného ničenia v Iraku. Rokovať sa začne od 16.30 h SEČ, až dokedy si účastníci budú želať. Francúzske memorandum nemá podobu rezolúcie.
Dnešné stretnutie je vnímané ako získavanie podpory pre jeden či druhý tábor. Hlasovanie o návrhu novej rezolúcie sa neočakáva v najbližších dvoch týždňoch, keďže Washington ešte nemá potrebný počet hlasov na jej schválenie.
Návrh novej rezolúcie, zostavený USA a podpísaný Britániou a Španielskom, konštatuje, že Irak sa nepodriadil požiadavkám OSN na odzbrojenie. Hoci text priamo nespomína vojnu, otvára cestu pre Spojenými štátmi vedený útok na Bagdad. Novú rezolúciu zrejme okrem troch podpísaných krajín v BR podporí aj proamerické Bulharsko.
Francúzske memorandum tvrdí, že vojna je krajné riešenie a zatiaľ navrhuje posilnenie inšpekcií. Memorandum má okrem Paríža podporu Ruska, Nemecka, Číny a Sýrie.
Aby Američania dosiahli schválenie novej rezolúcie o Iraku, potrebujú deväť hlasov a žiadne veto. Rozhodujúci bude postoj zvyšných šiestich členov BR - Angoly, Kamerunu, Chile, Guiney, Mexika a Pakistanu. Tieto krajiny sa viac či menej vyslovili za pokračovanie inšpekcií, ale podľa pozorovateľov by sa mohli pripojiť k táboru hroziacemu vojnou.
Tlačová agentúra AFP konštatuje, že šesť krajín je od pondelka pod diplomatickým tlakom. Sú v ťažkej situácii - musia sa rozhodnúť, pričom zdržanie sa hlasovania vlastne znamená byť proti, dodáva AFP. Podľa diplomatov sa krajiny rozhodnú vo svojich hlavných mestách a ich veľvyslanci pri OSN sa výsledok dozvedia až na poslednú chvíľu.