Peking 27. februára (TASR) - Čína a Rusko dnes vyzvali, aby zbrojné inšpekcie OSN v Iraku dostali viac času a zhodli sa, že vojne sa dá a malo by sa vyhnúť. Peking a Moskva zároveň chcú, aby sa kríza okolo severokórejského jadrového programu riešila dialógom Washingtonu a Pchjongjangu.
Šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov a jeho čínsky partner Tchang Ťi-süan tak na stretnutí v Pekingu potvrdili postoje svojich krajín k Iraku. "Obe strany sa snažia vyriešiť irackú krízu politickými a diplomatickými prostriedkami" a chcú pokračovanie inšpekcií, informovala oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
USA, Británia a Španielsko naproti tomu predložili návrh novej rezolúcie o Iraku, ktorá otvára cestu pre možný vojenský útok na Irak. Podľa dnešného čínsko-ruského vyhlásenia však novembrová i ďalšie rezolúcie "poskytujú potrebný legálny rámec" pre riešenie irackej krízy, čím naznačili, že sú proti novej rezolúcii. Nie je jasné, či bude Peking a Moskva novú rezolúciu v Bezpečnostnej rade vetovať.
V súvislosti so Severnou Kóreou, ktorú USA podozrievajú z tajného vývoja jadrových zbraní, chcú Čína a Rusko tlačiť na začatie dialógu medzi Washingtonom a Pchjongjangom. Peking aj Moskva sú pripravené snažiť sa na bilaterálnej aj multilaterálnej úrovni o politické riešenie krízy, ktorá sa začala v októbri, keď Severná Kórea priznala oživenie jadrového programu, schopného vyrábať materiál pre nukleárne zbrane.