
Cez brány niektorých podnikov bude onedlho prechádzať menej ľudí. Stovky firiem už úradom práce oznámili, že plánujú hromadné prepúšťanie.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
vyše 1200 ľudí, ktorí pracovali v 25 firmách,“ hlásia úrady práce.
Rušenie pracovných miest po desiatkach alebo dokonca stovkách sa netýka iba krachujúcich podnikov. K hromadnému prepúšťaniu často dochádza vo firmách, ktoré len nedávno ovládol silný zahraničný investor. Noví majitelia veľkých podnikov totiž vyhlásili boj prezamestnanosti, ktorá predražuje prevádzkové náklady a brzdí ich ďalší rozvoj.
Hromadné prepúšťanie ohlásil úradu práce napríklad bratislavský Slovnaft. Do konca augusta príde o prácu vyše 360 zamestnancov najväčšej slovenskej rafinérie. Výpovede dotknutým pracovníkom začne vedenie Slovnaftu rozdávať 19. marca. Rafinériu pred tromi mesiacmi ovládla silná maďarská petrochemická skupina MOL.
Na zoštíhľovanie sa podujal aj nový majiteľ Zápodoslovenskej energetiky. Manažment dosadený nemeckým investorom E.ON oznámil, že plánuje do konca júna prepustiť každého desiateho zamestnanca. O prácu tak príde 250 pracovníkov rozvodného energetického závodu. O pol roka zostane v tomto podniku pracovať necelých dvetisíc ľudí.
Proti neefektívnemu zamestnávaniu bojuje aj iný veľký zahraničný investor - Electricité de France. Aj ten plánuje v tomto roku znížiť počet zamestnancov Stredoslovenskej energetiky o desatinu. Rovnaký zámer má aj na ďalšie dva roky. Počet pracovníkov tohto rozvodného podniku tak ku koncu roku 2005 klesne o 700 na 1500 ľudí. Väčšinou však pôjde o prirodzený odchod ľudí do dôchodku. V tomto roku sa prepustenie bude týkať len štyridsiatich zamestnancov.
Prepustiť 430 ľudí chce aj Penta Group, ktorá ovládla žiarsku hlinikáreň Závod SNP.
Niektoré obrie firmy však uprednostňujú pred hromadným prepúšťaním postupné znižovanie počtu zamestnancov. „U nás ide o prirodzený úbytok zamestnancov. Tí starší odchádzajú do penzie a nových namiesto nich neberieme,“ hovorí Dana Kršáková z SPP. „Teraz prebieha reštrukturalizácia a od nej bude závisieť aj vývoj zamestnanosti.“ Počet plynárov v tomto roku by mal klesnúť na necelých 6250, čo je o sto ľudí menej, ako v SPP pracovalo vlani.
Odchodom ľudí do dôchodku riešia prezamestnanosť aj v Slovenských elektrárňach. Pri počte ich zamestnancov je však prirodzený úbytok vyšší ako pri hromadnom rušení pracovných miest v iných podnikoch. Kým ku koncu minulého roku zamestnávali elektrárne takmer 9693 ľudí, ku koncu tohto roku by v nich malo zostať pracovať o šesťsto zamestnancov menej.