Nacisti využili požiar Ríšskeho snemu na ovládnutie Nemecka

Pred sedemdesiatimi rokmi - 27. februára 1933 prepukol požiar Ríšskeho snemu. Historici sa dodnes hádajú, kto vlastne požiar založil. Zhodujú sa však na tom, čo po požiari nasledovalo. Nemeckí nacisti stratili posledné zábrany a v priebehu ...


FOTO – ARCHÍV


Pred sedemdesiatimi rokmi - 27. februára 1933 prepukol požiar Ríšskeho snemu. Historici sa dodnes hádajú, kto vlastne požiar založil. Zhodujú sa však na tom, čo po požiari nasledovalo. Nemeckí nacisti stratili posledné zábrany a v priebehu niekoľkých mesiacov dobudovali v Nemecku totálnu diktatúru.

Na konci januára 1933 vymenoval prezident Hindenburg za nemeckého kancelára vodcu nacistov Adolfa Hitlera. O tri dni neskôr predostrel Hitler nemeckým generálom svoje zahraničnopolitické plány. Ich podstatou bolo rozšírenie takzvaného životného priestoru nemeckého národa pomocou politického nátlaku a v konečnom dôsledku i prostredníctvom vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na naplnenie plánov v Európe však Hitler potreboval úplne ovládnuť samotné Nemecko. Zámienku mu dal požiar Ríšskeho snemu - Reichstagu.

Ako vznikol požiar budovy nemeckého parlamentu, je dodnes záhadou. Na mieste činu zadržali jediného muža, holandského robotníka Marinusa van der Lubbeho. Pri zadržaní mal u seba veci potrebné na založenie ohňa a chýbala mu košeľa, ktorú vraj tiež použil na podpálenie.

Van der Lubbe sa okamžite priznal, že oheň založil, a tvrdil, že to urobil sám a z vlastnej iniciatívy. Nikto mu však neveril, nikomu sa táto verzia nehodila.

Nacisti vyhlásili za vinníkov komunistov a v priebehu niekoľkých hodín desiatky z nich pozatýkali. Opozícii vrátane komunistov a veľkej časti zahraničia bolo, naopak, okamžite jasné, že požiar je nacistickou provokáciou, ktorá im má umožniť likvidáciu opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa donedávna prevládajúcej verzie založili požiar muži z nacistických oddielov SA, ktorí do prísne stráženej budovy Reichstagu prenikli podzemnou chodbou. Na mieste činu potom ako obetného baránka zanechali mierne dementného a možno nadrogovaného van der Lubbeho, známeho ľavicovou orientáciou a stykmi s komunistami a anarchistami.

Z hľadiska ďalšieho vývoja bola otázka viny za požiar vlastne skoro vedľajšia. Deň po požiari, 28. februára 1933 v Nemecku pozastavili platnosť ústavy a zaviedli výnimočný stav. O necelý mesiac odsúhlasil Ríšsky snem takzvaný zmocňovací zákon, ktorým sám seba definitívne postavil mimo hry.

Potrebu zákona, ktorý umožnil vláde vydávať zákony bez parlamentu, odôvodnil kancelár Hitler nutnosťou boja proti červenému teroru. Proti zákonu hlasovali iba poslanci sociálnej demokracie, komunistickí poslanci už boli pozatýkaní alebo sa skrývali. Ďalšie strany Hitlerov návrh schválili v nádeji na ukončenie výnimočného stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto demokratického právneho štátu nastúpil štát totalitný. Do júla boli zakázané alebo svoju činnosť ukončili všetky strany okrem nacistickej. Zakázané boli odbory a nenacistické spoločenské organizácie. Bol to koniec ústavných slobôd, koniec slobody prejavu, tlače a nezávislej súdnej moci. Do mesiaca po požiari vznikol prvý koncentračný tábor Dachau. Od tejto chvíle mohol byť každý v Nemecku bez obmedzenia uväznený, pripravený o majetok a popravený.

Na jeseň sa začal po veľmi jednostrannom vyšetrovaní proces s obvinenými zo založenia požiaru. Okrem van der Lubbeho sedeli na lavici obžalovaných Ernst Torgler, jeden z vedúcich Komunistickej strany Nemecka a traja členovia bulharskej komunistickej strany vrátane jej predsedu Georgiho Dimitrova. Všetkých vraj videli svedkovia spolu s van der Lubbem.

SkryťVypnúť reklamu

Zrežírovaný proces však nedopadol podľa predstáv nacistov. Vinu obvinených komunistov sa aj vďaka veľmi schopnej obhajobe nepodarilo dokázať a proces nakoniec miesto diskreditácie prispel k popularizácii komunistického hnutia.

Van der Lubbeho odsúdili na trest smrti a popravili odseknutím hlavy sekerou. Aj jeho poprava bola justičnou vraždou, trest smrti totiž dostal podľa zákona, ktorý prijali až po jeho čine.

Väčšina historikov sa dnes kloní k názoru, že požiar naozaj založil van der Lubbe sám a z vlastnej iniciatívy a že v tejto drobnosti (v porovnaní s ich ostatnými zločinmi) sú nacisti nevinní. Iná vec je, že im prišiel vhod.

Dielo skazy na budove Reichstagu dokonali počas vojny bomby spojencov a boj o Berlín. Rekonštrukcia Reichstagu sa začala až na konci päťdesiatych rokov. Od roku 1994 ho prestavali ešte raz, aby sa znova mohol stať sídlom nemeckého parlamentu. Ten v niekdajšom Reichstagu zasadá opäť od roku 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - Kozmický let Vladimíra Remka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 307
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 752
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 212
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 608
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 392
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 140
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 761
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu