
Pozn. Do súčtu preferencií opozície je započítaná okrem HZDS a SNS aj podpora neparlamentnej strany Smer, ktorá by sa dostala do parlamentu. Stranu ANO, ktorá by sa tiež do parlamentu dostala, sme k opozícii nepripočítali. Z prostredia ANO sme získali informáciu, že ku koalícii strana určite nepatrí a k označeniu, že je to opozičná strana, je lepšie dať otáznik. Zdroj ÚVVM
GRAF - SME
BRATISLAVA - Rozloženie síl koalície a opozície podľa preferencií sa začalo výraznejšie meniť od polovice roka 1999. Podpora pre HZDS a SNS celkovo neklesla a v posledných mesiacoch ešte mierne stúpla. Výrazné miesto získal Smer a o podiel sa uchádza aj strana ANO. Povedal to v rozhovore pre SME sociológ Vladimír Krivý.
Podľa neho straty zostali pre koaličné strany. „Tie k záveru tretieho roka vlády stratili preferenčne oproti volebnému zisku dokonca zreteľne viac, ako sa to stalo zoskupeniu HZDS-SNS- ZRS k záveru ich tretieho roka vládnutia v roku 1997.“
Na otázku, či by mali byť politici po zverejnení prieskumov pokojnejší, alebo reagovať až tak ako v SDĽ, že zverejnené preferencie asi budú dôvodom na skoršie zvolanie zjazdu, Krivý odvetil, že ľavicoví demokrati by nemali byť ľahostajnými.
„Odporúčam aj o preferenciách usudzovať radšej z viacerých prieskumov a za dlhšie obdobie ako z jediného prieskumu. Výrazný úpadok podpory verejnosti, ktorý ohrozuje dokonca parlamentnú budúcnosť ,zavedenej‘ strany, je v systéme, ktorý je postavený na súťaživých voľbách a na kvóre, jedným z vážnych dôvodov na reflexiu,“ povedal Krivý.
Na otázku, čo by znamenal pre politickú scénu fakt, ak by sa napokon v parlamente neocitla SDĽ a ani KDH, Krivý odpovedal, že ide o strany, ktoré majú svoj okruh prívržencov, ktoré ich úplne neopustia ani pri „zhoršení počasia“. Podľa neho takúto situáciu nemožno vylúčiť, ale patrí k menej pravdepodobným. (sp)