
FOTO – TASR
ZLATÉ MORAVCE, BRATISLAVA - Vo výrobných priestoroch Nového Calexu v Zlatých Moravciach sa včera skoro ráno zišlo približne 400 zamestnancov fabriky. Oboznámili sa s petíciou, adresovanou vláde SR, návrhmi odborárov na riešenie kritickej situácie a so zámerom zhromaždiť sa pred Úradom vlády SR.
Miestny odborový predák Albín Kramár povedal, že v Bratislave chcú dosiahnuť stretnutie s kompetentnými vládnymi úradníkmi, na ktorom by prerokovali ďalší postup, smerujúci k obnoveniu výroby v Novom Calexe. „Máme zabezpečený odbyt chladničiek, chýbajú nám však peniaze na materiál, energiu a spustenie výroby. Vlastníkom Nového Calexu je stále štát, od ktorého preto oprávnene požadujeme riešenie situácie,“ povedal Kramár.
Asi dve stovky účastníkov demonštrácie za vyriešenie problémov podniku včera krátko popoludní asi na trištvrte hodiny zablokovali hlavný vchod do areálu Úradu vlády SR v Bratislave. Stalo sa to na záver povoleného mítingu, ktorý sa uskutočnil na pôvodne vyhradenom mieste, keď sa časť demonštrantov pokúsila preniknúť k budove, kde sídli Dzurindov kabinet. Zabránila im v tom ochranka a privolané policajné posily, ktoré pred bránou areálu vytvorili kordón.
Zamestnanci Nového Calexu a materskej spoločnosti Calex požadovali, aby vláda prijala kroky vedúce k obnoveniu zastavenej výroby v podniku. Neplánované obsadenie jednej z prístupových ciest k Úradu vlády SR bolo reakciou aj na neochotu členov vládneho kabinetu stretnúť sa s ich zástupcami.
V čase, keď boli demonštranti zhromaždení pri hlavnej bráne úradu, prešiel po prístupovej komunikácii (v asi 30-metrovej vzdialenosti od davu) predseda vlády Mikuláš Dzurinda, na ich prítomnosť však nereagoval. Krátko po uvoľnení zablokovaného vchodu sa uskutočnilo neplánované stretnutie predstaviteľov odborových organizácií Calexu a Nového Calexu s vedúcim Úradu vlády Tiborom Tóthom a riaditeľom Slovenskej konsolidačnej,100-percentným vlastníkom Nového Calexu, Milanom Šikulom.
Protesty pred Úradom vlády SR boli pokračovaním série okupačných štrajkov, ktoré sa konali každý pondelok pred Novým Calexom. Jeho zamestnanci, ktorí od začiatku roku poberajú iba 60-percentné mzdy, v nich žiadali vládu a Slovenskú konsolidačnú o zmenu predstavenstva a obnovenie výroby. Slovenská konsolidačná vymenovala komisiu, ktorá mala riešiť situáciu v Novom Calexe. Tá má začať pracovať až po vyrovnaní konkurzu, ktorý zatiaľ nebol vyhlásený. V podniku v súčasnosti pôsobí len predbežný správca.
Zástupcovia zamestnancov dosiahli včera neskoro popoludní prísľub urýchleného riešenia problémov podniku. Ako vyplynulo z rokovania so šéfom Slovenskej konsolidačnej a Tiborom Tóthom za účasti ministerky Schmögnerovej, 25. júla zasadne dozorná rada podniku.
Tá rozhodne o ďalšom pôsobení predsedu a podpredsedu predstavenstva podniku a o možných riešeniach krízy. Ministerka sa rozhodla osobne dohliadať na realizáciu ozdravenia podniku. Prvým krokom má byť konkurz a cieľom je nájdenie strategického investora, aspoň pre časť prevádzok podniku. Konkurz na Nový Calex by mal byť vyhlásený do konca júla. (tasr, sita)