Londýn 26. februára (TASR) - Britského premiéra Tonyho Blaira dnes čaká najťažšia skúška od roku 1997, keď sa prvýkrát stal predsedom vlády. Poslanci Dolnej snemovne budú dnes totiž hlasovať o stratégii kabinetu voči Iraku.
Blair ako najvernejší spojenec americkej politiky proti Iraku čelí kritike nielen verejnosti, ale aj poslancov vlastnej Labouristickej strany, ktorým sa nepáči jeho odhodlanie použiť pri odzbrojovaní Iraku vojenskú silu.
Niektorí labouristickí zákonodarcovia už oznámili, že budú hlasovať proti stratégii Blairovho kabinetu. Kritici vládnej politiky tvrdia, že minimálne 115 labouristov bude hlasovať proti vojne. Ak by sa ale proti vláde postavila väčšina zo 410 labouristických poslancov, bola by to najväčšia revolta v inak disciplinovanej strane.
Podľa niektorých analytikov sa labouristickí poslanci rozdelili do troch táborov. Prvý je proti vojne, druhý za a tretia časť poslancov by hlasovala za odzbrojenie Iraku silou pod podmienkou, že to schváli OSN.
Predseda Labouristickej strany John Reid vyjadril ľútosť nad "rebelmi", ale tvrdí, že väčšina poslancov podporuje nekompromisný postoj vlády voči Iraku. Okrem toho v tomto bode sa za Blairovu politiku postavia opoziční konzervatívci. Ich líder Iain Duncan Smith vyjadril premiérovi podporu.
Pri takomto rozdelení poslancov na jednotlivé tábory je ale ťažké odhadnúť, ako dopadne dnešné hlasovanie. Jedine prieskumy verejnej mienky hovoria jasné: vojnu bez súhlasu OSN podporuje menej ako desať percent Britov.
Dnešná britská tlač predpovedá premiérovi vzburu v parlamente. Mail sa pozastavuje nad bizarnou situáciou: opozícia sa postavila za premiér, zatiaľ čo jeho vlastní poslanci nad ním ohŕňajú nos.
Times prirovnávajú Blaira k chemikovi a píšu, že ak sa mu podarilo namiešať správny pomer diplomacie a argumentov v prospech vojny, môže sa tešiť na víťazstvo. Ale ak nie, pohorí nielen on, ale aj celého jeho "laboratórium" (kabinet).