BRATISLAVA - V súťaži o dodávateľa informačného systému pre jeden z najlukratívnejších projektov ministerstva financií ostali len dvaja záujemcovia - rakúsky Siemens Business Services Austria a Hewlett Packard Austria. V závere minulého týždňa totiž zo súťaže vypadla spoločnosť IBM Slovensko.
Dôvodom neakceptovania predloženej ponuky je zmeškanie termínu, do ktorého mohli záujemcovia o dodávku informačného systému projektu štátnej pokladnice doručiť svoje ponuky. Konečným termínom bol piatok 6. júla o 16.00 h popoludní. IBM Slovensko však svoju ponuku doručila len niekoľko minút pred polnocou. Ministerstvo financií sa ňou preto vôbec nezaoberalo.
Podľa informácií denníka SME pritom IBM Slovensko doručila z pohľadu štátu cenovo najvýhodnejšiu ponuku. Kým spoločnosť Siemens za dodávku informačného systému požaduje viac ako 1,2 mld Sk a ponuka Hewlett Packard viac ako ako 1,1 miliardy, neakceptovaná ponuka znela podľa zdrojov blízkych IBM na 1,08 miliardy korún.
Po neprijatí svojej ponuky spoločnosť IBM Slovensko napadla podmienky verejnej súťaže, v ktorej vypisovateľ špecifikuje okrem konečného termínu dodania ponúk aj konkrétny časový limit. Ministerstvo financií preto o výklad požiadalo Úrad pre verejné obstarávanie, no ten takýto spôsob stanovovania podmienok vo verejnej súťaži potvrdil. Jej výsledok by mal byť známy do konca septembra.
Spustením projektu štátnej pokladnice chce rezort financií centralizovať všetky finančné toky približne troch tisícok zložiek verejnej správy, ktoré doposiaľ fungujú oddelene - rozpočtové a príspevkové organizácie, štátne fondy, Sociálnu poisťovňu, zdravotné poisťovne, Národný úrad práce, Fond národného majetku, obce, ako aj štátny rozpočet. Ich účty v súčasnosti vedie Národná banka Slovenska aj komerčné banky. Keďže ich výdavky nemá štát pod kontrolou, ich výška často presiahne stanovené limity.
Okrem zjednotenia riadenia verejných financií chce štát ušetriť aj na centralizácii pôžičiek. V minulosti si totiž FNM, obce alebo štátne fondy požičiavali samostatne a za nevýhodnejších podmienok ako štát.
Financovanie celého projektu je zabezpečené prostredníctvom programu Phare v objeme 160 miliónov korún a zdrojmi zo štátneho rozpočtu. Ten vyčlenil na tento účel v tomto roku prostriedky v objeme 470 mil. Sk. Zvyšná časť finančných prostriedkov by sa mala získať zo zdrojov budúcoročného štátneho rozpočtu. Zavádzanie projektu štátnej pokladnice do praxe by malo trvať približne 14 mesiacov, pričom úplné spustenie projektu možno očakávať v lete 2002. Návratnosť investovaných prostriedkov by sa podľa prepočtov rezortu financií mala pohybovať okolo jedného roka.
MICHAL NALEVANKO,PETER TÓTH