Kuala Lumpur 26. februára (TASR) - Islamské štáty rokovali o použití ropy ako páky v ich snažení zabrániť Spojenými štátmi vedenému útoku na odzbrojenie Iraku, nedohodli sa však na takomto kroku. Povedal to dnes malajzijský premiér Mohamad Mahathir, ktorého vláda sa stavia proti vojne.
Podľa Mahathira islamské krajiny na dnešných neformálnych rokovaniach Organizácie islamskej konferencie (OIC) priznali, že by to malo vážne následky, ak by využili svoju kontrolu nad svetovým trhom s ropou na zabránenie vojne.
"Nie je konsenzus o použití ropnej zbrane. Je len konsenzus o rozmýšľaní o takejto možnosti," povedal Mahathir po rokovaniach zástupcov 47 z 57 štátov OIC. "Mali by sme byť opatrní, pretože táto dvojsečná zbraň môže islamské krajiny zraniť viac než iné strany," dodal malajzijský premiér.
Dnešné rokovania OIC v Malajzii, vrátane zástupcov veľkých producentov ropy - Iránu a Saudskej Arábie, boli zorganizované na poslednú chvíľu a využili fakt, že väčšina účastníkov sa deň predtým zúčastnila na summite Hnutia nezúčastnených krajín v Kuala Lumpure. Summit vyzval Irak na podriadenie sa požiadavkám OSN a postavil sa proti útoku na Bagdad.
Myšlienka využiť ropu na ovplyvnenie americkej politiky voči Iraku sa už spomenula, nikdy však nedošlo k zhode medzi hlavnými producentmi, najmä spojencami USA v Perzskom zálive. Najväčší svetový producent Saudská Arábia sa zdráha zopakovať globálnu hospodársku krízu, ktorú v roku 1973 vyvolalo ropné embargo, vyhlásené ako odpoveď na arabsko-izraelskú vojnu.
Pozorovatelia ako aj arabskí politici poukazujú na nejednotnosť arabských vlád v otázke prípadného vojenského útoku na odzbrojenie Iraku. Podľa časti analytikov by niektorým arabským štátom vyhovovalo zvrhnutie irackého režimu.