Ottawa 26. februára (TASR) - Kanada ponúkla Bezpečnostnej rade OSN sprostredkovanie v otázke ďalšieho postupu voči Iraku. Kanadský premiér Jean Chrétien podľa dnešných médií v utorok hovoril o novej dohode. Na základe kompromisného návrhu by mal byť Iraku stanovený 28. marec ako termín, do ktorého musí odzbrojiť. V opačnom prípade musí Bagdad rátať s možnosťou vojny.
Kanada nie je zastúpená v 15-člennej BR a vyjadrila záujem premostiť dva súperiace plány na odzbrojenie Iraku, ktoré v pondelok predložili dva tábory v BR. Na jednej strane USA, Británia a Španielsko predložili návrh novej rezolúcie, ktorá by v prípade schválenia otvorila cestu pre vojenský zásah. Na strane druhej Francúzsko, Nemecko a Rusko s čínskou podporou predložili memorandum, v ktorom sa vyslovujú za pokračovanie zbrojných inšpekcií v posilnenej forme. Tie by mali trvať minimálne do júla.
Kanadskí diplomati citovaní denníkom Globe and Mail oznámili, že zástupcovia Ottawy dokument členom BR rozdali v utorok. Dokument navrhuje sériu krokov, ktoré by Irak musel vykonať do konca marca. Po uplynutí určeného termínu by mala BR hlasovať o tom, či Irak plní svoje záväzky voči OSN. Prípadný negatívny verdikt by mohol byť dôvodom k spusteniu vojenskej operácie.