V doterajšom návrhu o hodnotách sa píše: „Únia je založená na hodnotách rešpektovania ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, vlády zákona a rešpektovania ľudských práv, ktoré sú spoločné pre členské štáty.“
Naši členovia v konvente (Ivan Korčok a Ján Figeľ, ako aj náhradníci Juraj Migaš a Zuzana Martináková) navrhujú zaradiť vetu, že medzi hodnoty únie patria aj „hodnoty ľudí veriacich v Boha ako v zdroj pravdy, spravodlivosti, dobra a krásy, ako aj hodnoty tých, ktorí túto vieru nezdieľajú, ale rešpektujú tieto univerzálne hodnoty pochádzajúce z iných zdrojov“.
„Zodpovedá to duchovnej mape Slovenska,“ povedal generálny biskup evanjelickej cirkvi a.v. Július Filo. „Hodnoty, ktoré sa uvádzajú v návrhu, sú spochybniteľné. Preto je dobré mať v texte odvolávku na vyššiu autoritu,“ zdôvodňuje Ján Figeľ.
Podobný text navrhujú aj iní členovia konventu, prezident konventu Valéry Giscard ďEstaing ho dostal oficiálne napríklad od Poľska. Podporujú ho najmä členovia Európskej ľu- dovej strany, ktorá združuje kresťanských demokratov.
Tento návrh podporuje aj pápež Ján Pavol II. a predstavitelia protestantských cirkví v Európe. „Ak chceme dať novej Európskej únii dlhotrvajúcu stabilitu, je potrebné, aby sa zakladala na etických fundamentoch, ktoré kedysi tvorili jej základ,“ povedal pápež pri nedávnej návšteve talianskeho parlamentu.
Najväčší nesúhlas so zmienkou o náboženstve vyjadrujú delegáti z Francúzska, Holandska a škandinávskych krajín, najmä socialisti. Proti Bohu v ústave Európy sú však napríklad aj francúzski kresťanskí demokrati - Francúzsko má dlhú tradíciu prísneho oddelenia štátu a cirkví. Tento názor podporuje aj Giscard ďEstaing.
Už nejaký čas sa diskutuje aj o tom, či sa Boh spomenie v preambule k celej ústave. Táto otázka sa však bude riešiť až neskôr, preambula sa bude tvoriť, až keď sa konvent dohodne na texte celej ústavnej zmluvy.
(tasr, mar)
Nie Zjednotená Európa
Slovenskí členovia konventu Korčok, Migaš, Martináková spolu s Irenou Belohorskou navrhujú, aby sa nemenil názov dnešnej Európskej únie. Giscard ďEstaing totiž presadzuje názov Zjednotená Európa.
Korčok ďalej navrhuje, aby sa nehovorilo o európskej ústave, ale „ústavnej zmluve“ a presadzuje, aby v prvom článku nebolo tvrdenie, že členské štáty majú niektoré právomoci vykonávať spoločne na „federálnom princípe“.
Ján Figeľ navrhuje zaradiť do ústavy klauzulu solidarity, resp. akejsi kolektívnej obrany známu zo zmluvy o NATO. „Ak sa niektorý z členských štátov stane terčom teroristického útoku, ostatné členské krajiny mu na jeho žiadosť poskytnú vojenskú aj inú pomoc podľa svojich možností,“ navrhuje Figeľ.
O prvých 16 navrhovaných článkoch európskej ústavy a pozmeňovacích návrhov k nim bude konvent debatovať vo štvrtok a v piatok. Celá ústava by mala byť hotová v júni.