BRATISLAVA – Opozičné Hnutie za demokratické Slovensko zverejnilo otvorený list občanom Slovenska, v ktorom sa prihovára za vstup štátu do Severoatlantickej aliancie.
Za tretej Mečiarovej vlády alebo počas vojenského zásahu NATO v Juhoslávii, či návštevy delegácie HZDS u juhoslovanského prezidenta Miloševiča si možno len ťažko predstaviť slová, ktoré dnes adresuje opozičné hnutie občanom.
Predstavitelia HZDS však ani dnes nevidia dôvod, aby sa dištancovali od slov, že zásah aliancie v Miloševičovej Juhoslávii bol vojenskou agresiou.
HZDS v liste tvrdí: „Opätovne potvrdzujeme svoje nezvratné rozhodnutie všetkými svojimi silami podporiť integráciu Slovenskej republiky do NATO, čo považujeme za absolútnu prioritu z hľadiska budúcej bezpečnosti nášho štátu.“
Hnutie dúfa a očakáva, že na summite v Prahe v novembri 2002 budú niekoľkoročné snahy Slovenskej republiky korunované oficiálnym pozvaním do NATO.
HZDS si je plne vedomé, že pri vstupe do NATO nejde len o militárnu bezpečnosť, že ide o rozširovanie zóny slobody, bezpečnosti a blahobytu občanov.
Denník Slovenská REPUBLIKA blízky HZDS na jar v roku 1999 napísal: „Členovia HZDS z Košíc s plnou rozhodnosťou odsudzujú hanebný čin Severoatlantickej aliancie…“
Okresné predstavenstvo HZDS v Prievidzi tvrdilo, že vláda SR sa povolením preletov lietadiel NATO stotožnila s agresiou NATO a vystavila Slovensko nepredvídateľným následkom.
„Nepamätám sa na výroky, ktoré by spochybňovali vstup Slovenska do NATO. Nerád by som sa pozeral do minulosti, ale do prítomnosti a budúcnosti,“ povedal včera podpredseda HZDS Jozef Božik.
Podľa neho aj členské krajiny aliancie kriticky vnímali zásah NATO v Juhoslávii. O prípadnom referende o vstupe štátu do aliancie povedal, že ak bude aspoň 60 percent občanov za, ľudové hlasovanie nebude ani potrebné.
Bard HZDS Augustín M. Húska na otázku, či sa hnutie dištancuje aj od výrokov, že NATO uskutočnilo v Juhoslávii vojenskú agresiu, zvýšeným hlasom povedal: „Prečo sa dištancovať!? Aj vtedy sme boli za členstvo v NATO. Nerozumiete!? My sme v tomto nezmenili svoju politiku. My sme ju mali stále orientovanú na euroatlantickú bezpečnostnú štruktúru.“
IGOR STUPŇAN