Vie sa na ministerstve o tom, že na Slovensku má množstvo ľudí v pracovnej zmluve stanovenú len minimálnu mzdu, ale zamestnávateľ sa s nimi dohodne, že ďalšie peniaze dostanú bokom?
„My o tom vieme, hovorí to veľa ľudí. Podľa nám dostupných údajov tento problém nie je až taký rozšírený, ako sa hovorí, ale nepopierame, že je. Hlavná príčina, prečo to zamestnávatelia robia a prečo s tým zamestnanci súhlasia, je, že sú veľmi vysoké odvody.“
Čo s tým?
„Od januára 2004 chceme začať znižovať odvody a tie, ktoré zostanú, by mali byť pevnejšie spojené s profitom - teda s tým, čo za ne ľudia dostanú. Tí, čo dnes zaplatia odvody len z výšky minimálnej mzdy, dostanú veľmi podobnú starostlivosť alebo veľmi podobné dávky ako tí, čo platia odvody napríklad z desať- alebo dvanásťtisícového platu. Naše opatrenia zamestnancom aj zamestnávateľom úplne nezabránia, aby to robili, ale nebudú z toho profitovať. Druhá vec je podpora organizovanosti zamestnancov na miestnej úrovni. Štát veľmi ťažko vidí do vzťahu zamestnanca a zamestnávateľa najmä vtedy, keď majú obe strany tichú dohodu bokom. Všade na svete sú zamestnanecké rady a odborové organizácie, ktoré bojujú najlepšie, lebo o tom najviac vedia, a združujú zamestnancov tak, že sa nemusia báť. Chceme motivovať odbory, aby sa organizovali na jednotlivých prevádzkach, čiže na základnej úrovni. Výrazne chceme posilniť inšpekciu práce, ale to je len doplnkové, lebo nikde sa to nedá vyriešiť len represiou.“
Inšpekcia zrejme veľa nevyrieši, lebo v krčme medzi chlapmi sa to síce hovorí, ale oficiálne inšpektorovi nikto nič nepovie.
„Inšpekcia je doplnková, ale môže pomôcť, keď sa napríklad odchádzajúci zamestnanec nahnevá a je ochotný svedčiť alebo keď sú s inšpekciou ochotné spolupracovať odbory, alebo zamestnanecká rada. Ale súhlasím, že ak je dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom a obaja sú spokojní, tak je inšpekcia bezmocná.“
Zamestnanci väčšinou nie sú spokojní, radšej by mali mzdu zaručenú zmluvne, ale často nemajú inú možnosť. Ak sa aj zamestnanec ozve, zamestnávateľ mu povie - keď sa ti nepáči, môžeš ísť preč, na ulici je plno ďalších nezamestnaných.
„Preto podporujeme, aby sa ľudia organizovali sami. Jediný spôsob, ako sa môžu ochrániť, je kolektívna ochrana. Konkurencia na trhu práce je vysoká a toto sa deje v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou, kde ľudia vezmú akúkoľvek mzdu. Keď sa v regióne bude znižovať nezamestnanosť, záujem o takéto vyplácanie bude menší. Časť problému sa teda vyrieši prirodzene, keď sa zníži nezamestnanosť a zvýši úroveň miezd. Časť problému, žiaľ, vždy ostane tak, ako existuje v Amerike, v Británii či v Taliansku. Ide o to, aby sme problém obmedzili na prijateľnú mieru.“
V ktorých odvetviach je práca za minimálnu mzdu a prípadne ďalšie bokovky bez papiera najrozšírenejšia?
„V povolaniach, kde sú ľudia najmenej platení. Ak má niekto reálnu mzdu dvanásť- alebo pätnásťtisíc, takéto platenie je neudržateľné. Ide teda o problém veľmi nízko kvalifikovaných ľudí v regiónoch, kde sú nízke mzdy.“ (rf)