Bratislava 25. februára (TASR) - Prioritou zahraničnej politiky SR v tomto roku je realizácia krokov smerom k definitívnemu zavŕšeniu integrácie do Európskej únie a NATO, ako aj vytváranie podmienok na efektívne pôsobenie krajiny v týchto zoskupeniach.
Hlavným cieľom pritom bude plne sa koncentrovať na prístupové rokovania v rámci NATO a dosiahnuť, aby členstvo Slovenska čo najrýchlejšie schválili v národných parlamentoch členských štátov EÚ a NATO. Uvádza sa to v materiáli o zameraní slovenskej diplomacie v minulom a tomto roku, ktorý v stredu prerokuje vládny kabinet.
Podľa materiálu sa po aprílovom podpísaní prístupovej zmluvy s EÚ očakáva zdĺhavý a v niektorých krajinách procedurálne komplikovaný proces ratifikácie členstva kandidátskych krajín. Z tohto dôvodu bude musieť Slovensko viesť intenzívnu komunikáciu so všetkými relevantnými politickými subjektmi v krajinách európskej pätnástky. Vstup Slovenska do EÚ je plánovaný na 1. mája 2004 a do NATO na jar toho istého roku. Prioritou slovenskej diplomacie je aj aktívna účasť na diskusii o budúcnosti EÚ s cieľom obhajovať záujmy SR pri príprave návrhu ústavnej zmluvy únie v Konvente o budúcnosti Európy.
V zahraničnej politike bude dôležitým zároveň ďalší rozvoj vzťahov so susednými krajinami a cezhraničná spolupráca. Za významnú pritom Slovensko naďalej považuje spoluprácu vo formáte Visegrádskej štvorky a ako predsednícka krajina v roku 2003 má ambíciu naďalej ju utužovať vrátane širšej dimenzie vo vzťahu k Beneluxu, respektíve ďalším krajinám.
Za prioritu v bilaterálnej oblasti považuje slovenská diplomacia vzájomne výhodné a vyvážené obchodno-ekonomické vzťahy. Bilaterálne aktivity budú zamerané na partnerov z EÚ a NATO, susedné krajiny, ako aj krajiny západného Balkánu a východnej Európy.