Paríž/Brusel 25. februára (TASR) Pekná jednota medzi členskými krajinami Európskej únie v irackej problematike trvala len krátky týždeň. Stačilo, aby v pondelok do Bruselu pricestoval na stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ šéf britskej diplomacie Jack Strow a zadal bojovný tón, aby sa jednota rozpadla, konštatuje v dnešnom čísle denník Libération.
Jack Strow oznámil, že Veľká Británia sa pripojí k návrhu druhej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Iraku, ktorá umožní použiť vojenskú silu proti Bagdadu.
Španielska ministerka Ana de Palacio povedala, že Madrid sa stane spoluautorom rezolúcie. Lenže 17. februára prezidenti a predsedovia vlád členských krajín EÚ sa v spoločnom dokumente dohodli, že inšpekcie v Iraku majú pokračovať, pritom nevylúčili ani použitie sily, ak sa práca inšpektorov skončí neúspechom. Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana musel priznať, že neschopnosť európskej 15 dodržať spoločné stanovisko, je prepadom.
Francúzsko a Nemecko nemali pre postup Španielska a Veľkej Británie pochopenie. Berlín nateraz nepokladá schválenie druhej rezolúcie BR OSN o Iraku za užitočné. Nejde o to, aby sa rezolúcia 1441 nahradila novou, ale aby sa tá prvá naplnila, povedal Joschka Fischer. Aj Dominique de Villepin zdôraznil, že nová rezolúcia BR OSN by znamenala prípravu vojny. Francúzsky minister podčiarkol, že v tomto čase sa konajú inšpekcie v rámci rezolúcie 1441 a ešte stále sa nevyčerpali jej možnosti. Paríž rozhodne podporuje prácu inšpektorov a ich termíny.