Mníchov 25. februára (TASR) - Peking zrejme prišiel na chuť reálnej politike a správa sa zdržanlivo. Pokiaľ ide o Irak, zdržanlivý postoj Číny sa americkej strane pozdáva. Je totiž predzvesťou toho, že Peking nebude vetovať v Bezpečnostnej rade OSN ani konečné rozhodnutie o americkom vojenskom zásahu, všíma si dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Oficiálne sa síce Čína pridala na stranu Ruska a Francúzska. Vedno s nimi žiada viac času pre zbrojných inšpektorov a varuje pred vojnou. V porovnaní s minulosťou, keď sa hovorilo o hegemónii a arogancii USA a nehanebnom zasahovaní do vnútorných záležitostí iných krajín, sa čínska diplomacia uchyľuje v súčasnosti k veľmi miernym vyjadreniam. Za vlažným postojom ČĽR sa však skrýva chladná kalkulácia, konštatuje denník.
Blokovať plány USA nemá pre Peking nijaký význam, kvôli Iraku nebude Čína hazardovať so svojím partnerstvom s USA. Pre hospodársky rast Číny nie je totiž ani jedna krajina taká dôležitá ako práve Spojené štáty americké. A kto vie, možno už čoskoro budú kontrolovať dodávky irackej ropy Američania - to je ďalší dôvod, kvôli ktorému by sa malo s nimi vychádzať po dobrom. Čína, ktorá bola v minulosti sebestačná, je už dnes odkázaná vykrývať tretinu spotreby ropy dovozom, pripomína SZ.
Je iróniou osudu, že zdržanlivý postoj Číny môže USA na druhej strane aj prekážať. Šéf americkej diplomacie Colin Powell si síce chváli "pomocnú úlohu" Pekingu v nukleárnom spore s Pchjongjangom. Nie je však nijakým tajomstvom, že Američania čakajú v tejto oblasti viac - zastavenie čínskej pomoci KĽDR. Takýto úmysel však Peking nemá. Prerušenie dodávok si totiž neželá ani KĽDR a Peking zas nepotrebuje pád severokórejského režimu a chaos na vlastných hraniciach. Čína veľmi pozorne zvažuje a pozornosť sústreďuje v prvom rade na svoje záujmy - tak v prípade Iraku, ako aj v prípade Severnej Kórey, uzatvára nemecký denník.
jč ed