Straw očakáva rozhodnutie BR OSN k Iraku asi o dva týždne

Brusel 24. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes zišli v Bruseli, aby pokračovali v diskusii o riešení irackej krízy. Napriek minulotýždňovému ...

Brusel 24. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes zišli v Bruseli, aby pokračovali v diskusii o riešení irackej krízy. Napriek minulotýždňovému spoločnému vyhláseniu pätnástky totiž rôzne názory medzi členskými krajinami pretrvávajú.

Zásadný rozpor panuje v otázke potreby druhej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Britský minister zahraničia Jack Straw pri príchode na rokovanie potvrdil, že USA spolu s Britániou predložia jej návrh "začiatkom tohto týždňa", zrejme v utorok. Konečné rozhodnutie BR OSN očakáva potom Straw asi do dvoch týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Začiatkom tohto týždňa by sme mali predložiť (návrh) druhej rezolúcie, ktorá jasne povie, že sa blížime ku koncu poslednej šance, ktorú Saddám Husajn dostal, aby sa plne odzbrojil, a ku koncu tohto procesu," povedal Straw novinárom.

"Keďže chceme medzinárodný konsenzus, počkáme asi dva týždne, možno o niečo viac, pred tým, ako požiadame o rozhodnutie," dodal britský minister zahraničných vecí.

Hoci summit EÚ minulý pondelok "zachránil tvár" rozhádanej únie a papierovo prekonal hlboké rozpory medzi členskými štátmi, v podstate sa však v názorových rozdieloch na Irak nič nezmenilo.

Británia a Španielsko naďalej podporujú vojenské prípravy USA na útok proti Iraku a presadzujú prijatie druhej rezolúcie BR OSN, ktorá by tento útok odobrila, Nemecko a Francúzsko zasa vojnu i rezolúciu odmietajú.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločné vyhlásenie, ktoré lídri pätnástky prijali na summite, je kompromisom, ktorý vyhovuje všetkým, hlboké rozdiely však neodstránilo.

EÚ pripustila pri riešení irackej krízy použitie sily a uviedla, že inšpekcie nemôžu trvať večne, čím vyhovela Británii, Španielsku a Taliansku. Na druhej strane však vojnu označila za krajné riešenie a vynechala z textu časť, podľa ktorej sa čas pre Saddáma Husajna kráti, čím uspokojila Nemecko a Francúzsko.

Ministri budú dnes o Iraku rokovať počas pracovného obeda spoločne so situáciou na Blízkom východe. Ďalej je na programe dnešnej schôdzky diskusia o vzťahoch s novými susedmi EÚ po rozšírení, doterajšie výsledky Konventu o budúcnosti EÚ a príprava marcového ekonomického summitu v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Robert Sermek) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 505
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 818
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 982
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 647
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 781
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu