BRATISLAVA – Aby človek nemusel v rámci svojich pracovných povinností robiť niečo, čo je v rozpore s jeho svedomím, pripravuje ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska klauzulu o výhrade svedomia.
Klauzula o výhrade svedomia má byť súčasťou návrhu parciálnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Ako povedal predseda konferencie biskupov František Tondra, hlavným cieľom klauzuly o výhrade svedomia je ochrana takých hodnôt, ako je ľudský život, ľudská dôstojnosť, alebo zmysel ľudského života.
Jej uplatnenie by sa malo dotknúť hlavne pracovnoprávnych vzťahov.
Týka sa to napríklad nedeľňajšej práce v obchodných reťazcoch. „Ak je v rozpore so svedomím predavačky pracovať v nedeľu alebo vo sviatok, mala by mať možnosť nepracovať,“ povedal Tondra.
Prijatie tejto klauzuly by malo potvrdiť už vo forme vyhlášky existujúce status quo v otázke interrupcií. Lekár sa môže rozhodnúť, či umelý potrat vykoná, alebo nie.
Ďalšou oblasťou, ktorej sa táto klauzula môže dotknúť, je učiteľské povolanie. „Niektorí učitelia sú nútení vyučovať sexuálnu výchovu spôsobom, ktorý je v rozpore s ich svedomím,“ povedal Tondra.
Výkon vojenskej služby by tiež nemal byť povinný pre všetkých občanov. Ak je niekomu násilie proti srsti, mal by mať možnosť zvoliť si civilnú službu.
V niektorých prípadoch podľa Tondru prijatie zmluvy o výhrade svedomia len potvrdí súčasný stav, avšak v niektorých, napríklad v oblasti učiteľského povolania, zaužívaný stav zmení.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic však upozorňuje, že výhrada svedomia bude musieť byť presne upravená, aby nedošlo k jej zneužitiu. Lipšic pripustil, že po ratifikácii vykonávacej zmluvy bude možno treba meniť aj existujúce zákony, napríklad Zákonník práce. (sita)