
„Ako každé iné zamestnanie, aj prostitúcia má svoju hierarchiu,“ hovorí Katarína Jírešová. Občianske združenie Odyseus, ktorému predsedá, sa venuje prostituujúcim na nižšom stupni, teda tým, ktorí pracujú na ulici, snaží sa im sprostredkovať prístup do zdravotníckych a sociálnych zariadení. Keďže neraz ide o ľudí, ktorí nemajú preukaz poistenca, pomáhajú im ho na úradoch vybaviť pracovníčky združenia. „Máme skúsenosť, že vtedy sa to zvykne podariť,“ hovorí Jírešová. Združenie umožňuje prostituujúcim otestovať sa na syfilis, predčasom tiež vydalo pre prostitútky komiks o bezpečnosti pri práci, v ktorom ich usmerňuje, ako predísť rizikovým situáciám. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA – V Čechách by sa onedlho mali objaviť prvé obecné nevestince. Vyplýva zo zákona o regulácii prostitúcie, ktorý pripravuje české ministerstvo vnútra.
„Obecné úrady budú určovať, ako budú verejné domy vyzerať, budú stanovovať podmienky ich prevádzky, budú mať ale aj právo nepovoliť verejný dom,“ povedala pre český denník Právo šéfka odboru prevencie ministerstva vnútra Jitka Gjuričová. Podľa nej má byť zákon zároveň nástrojom na vymetenie pouličnej prostitúcie, ktorú sprevádzajú kriminalita i veľké zdravotné riziká.
Ako v Čechách, ani na Slovensku prostitúcia nie je trestná, trestné sú len činy, ktoré s ňou súvisia – kupliarstvo, vydieranie, ublíženie na zdraví, obchod s drogami. „Nie je možný postih prostitúcie, keď nie je upravená žiadnymi právnymi normami,“ hovorí Štefan Omasta z Prezídia Policajného zboru. Určiť počet prostituujúcich je preto ťažké, Omasta odhaduje počet takzvaných pouličných prostitútok na približne tisíc.
Politici na Slovensku o prostitúcii už dlhší čas mlčia. Po niekdajšej iniciatíve bývalého ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského na vytlačenie prostitútok z centier miest na perifériu sa žiadna podobná neobjavila, prostitúciou sa nateraz nemienia zaoberať ani jeho stranícki kolegovia z KDH na ministerských postoch – Vladimír Palko a Daniel Lipšic. „Teraz sa tým nezaoberáme, sú iné priority,“ tvrdí hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides.
Návrhy smerujúce k úplnému odstráneniu prostitúcie sú nereálne, myslí si predsedníčka občianskeho združenia Odyseus Katarína Jírešová: „Prostitúcia bola, je a bude.“
Český návrh zákona predpokladá, že prostitútky by platili dane ako každá samostatne zárobkovo činná osoba. Počíta tiež s tým, že prostitútky budú musieť platiť zdravotné a sociálne poistenie a podrobovať sa pravidelným lekárskym prehliadkam. Radnice by zákon uvítali.
Jírešová poznamenáva, že ak sa aj na Slovensku o legalizácii prostitúcie hovorilo, uvažovalo sa o zdanení príjmov z nej, no o právach prostituujúcich nie. „Tak ako každý zamestnanec alebo živnostník, mali by mať aj oni právo napríklad na zdravotnú starostlivosť.“ Neriešilo sa ani to, ako má postupovať sociálna kuratela, ak má prostitútka dieťa. (joč)
Nelegálne príjmy z prostitúcie – 2 miliardy
O tom, že legalizácia prostitúcie by sa štátu vyplatila, svedčia aj odhady Štatistického úradu, podľa ktorých dosiahli príjmy z prostitúcie v roku 2000 výšku takmer 2 miliardy korún. Začiatkom 90. rokov sa odhadovalo, že je len o čosi vyššia ako 500 miliónov korún.