Paríž 22. februára (TASR) - Snahy o rýchle vyriešenie irackej krízy boli v piatok a dnes ústrednou témou diskusií na schôdzke ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) v Paríži.
Finančníci si okrem iného vymieňali názory na dôsledky tiahleho konfliktu na trh s ropou a dospeli k záveru, že "riešenie bude rýchle", vyhlásil na tlačovej konferencii guvernér Britskej banky Eddie George. Po vyjasnení situácie v Iraku svetová ekonomika získa reálnu perspektívu posilnenia, obzvlášť zo strany USA.
Členovia G7 dnes v komuniké schválenom na záver parížskej schôdzky vyjadrili pripravenosť "odpovedať náležitým spôsobom" na spomalenie ekonomiky ich krajín. Záverečný dokument neobsahuje zmienku o Iraku, konštatuje len nárast neistoty v sfére geopolitiky.
Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg dnes v Paríži naznačil možnosť zníženia úrokových sadzieb, keď povedal, že ECB bude konať, ak sa zhorší ekonomická situácia. Na tlačovej konferencii uviedol, že ekonomické neistoty majú aj tendenciu znížiť inflačné tlaky. ECB bude po ďalšom novom zhodnotení situácie v spojitosti so strednodobou perspektívou s ohľadom na stabilitu cien a ekonomiku bez váhania konať, vyhlásil Duisenberg. Zdôraznil, že už dosiahnutá nízka úroveň úrokových sadzieb by mala pomôcť pri vyrovnávaní negatívnych vplyvov na ekonomickú aktivitu.
Podľa Duisenberga ďalšie turbulencie na trhu s ropou by mohli mať negatívny dopad na európsku ekonomiku a mohli by ovplyvniť dôveru spotrebiteľov.
Prezident ECB vylúčil riziko deflácie v eurozóne alebo v jednom jej členskom štáte. Deflácia je zničujúci ekonomický jav, ktorý popri poklese cien, spôsobuje oneskorenie investovania a následne aj ekonomického oživenia.
Grécky minister financií Nikos Christodulakis, výkonný predseda Rady ministrov financií členských krajín Európskej únie, uviedol, že ekonomika v eurozóne prechádza obdobím znepokojujúceho spomalenia. Popri znepokojujúcom spomalení ekonomiky v EÚ Christodulakis zdôraznil, že neistota predstavuje kľúčový moment v súčasnom deprimovanom ekonomickom kontexte. Explicitne dodal, že mal na mysli irackú krízu.
4 20 roi/pel