
Juhoafrický prezident Thabo Mbeki (vľavo) a francúzsky prezident Jacques Chirac na tlačovej konferencii na konci francúzsko-afrického summitu v Paríži. FOTO - TASR/AP
Záver výročného francúzsko-afrického summitu, ktorý sa včera skončil v Paríži, je jednoznačný: „K vojne v Iraku existuje alternatíva.“ Pod komuniké s týmto titulkom sa podpísalo všetkých 52 prítomných hláv afrických štátov, ktoré tým podporili postoj hosťujúceho Francúzska. Za alternatívne riešenie irackej krízy sa v Afrike považuje poskytnutie ešte viac času pre zbrojných inšpektorov z OSN.
Rovnako jednoznačný bol preto v Paríži aj africký postoj k novej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o odzbrojení Iraku. K Francúzsku, ktoré je pripravené rezolúciu vetovať, sa pravdepodobne pripoja aj traja nestáli členovia BR z Afriky. Hlasy Angoly, Guiney a Kamerunu by rezolúciu mohli efektívne zablokovať.
Na adresu Francúzska sa v súvislosti so summitom zo strany západných spojencov včera spustila lavína kritiky. Francúzi podľa nich z témy summitu „Posilnenie partnerstva Francúzska ako bývalej koloniálnej veľmoci a čierneho kontinentu“ v otázke Iraku vytĺkali politický kapitál.
Francúzska tlač sa bráni tvrdením, že na summite sa zúčastnili nielen frankofónne, ale všetky africké krajiny, pričom najostrejšia kritika amerických plánov v Iraku prišla z Juhoafrickej republiky. Tam sa na protivojnovej politike vzácne zhodla vláda s opozíciou a občianskymi iniciatívami. Výsledkom sú masové protesty, aké si krajina nepamätá od pádu apartheidu a nepriateľské petície, ktoré už niekoľko týždňov bombardujú americké veľvyslanectvo v Pretórii.
Médiá za najkontroverznejšiu časť summitu považujú prítomnosť zimbabwianskeho diktátora Roberta Mugabeho. Francúzsko si vízum pre prezidenta, na ktorého sa vzťahujú cestovné sankcie pre porušovanie ľudských práv, vynútilo od zvyšku Európskej únie.
Summit by za Mugabeho neprítomnosti údajne bojkotovali iné africké krajiny. Ako protislužbu Francúzi podporili návrh na zostrenie sankcií voči pohlavárom Mugabeho režimu, ktorý únii predložila Veľká Británia.
Západné médiá sa v súvislosti s Mugabeho návštevou v Paríži „tešili“ na konfrontáciu britského aktivistu za ľudské práva Petrom Tatchellom so zimbabwianskym diktátorom. Tatchella sa pred Mugabem pred dvoma rokmi v Bruseli ukázal s ironickým transparentom, za čo ho pred zrakmi belgickej polície surovo zbili prezidentovi bodyguardi.
Postoj francúzskej polície bol podľa očitých svedkov ešte horší. Aktivistu, ktorý sa v parížskych uliciach Mugabeho autokolónu pokúšal zastaviť na ceste na slávnostný obed, zatkli a vypočúvali niekoľko hodín. „Namiesto pozvania na slávnostný obed by francúzska vláda mala Mugabeho zatknúť a postaviť pred súd,“ vyhlásil rozhorčený Tatchell po prepustení.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, PRETÓRIA