
Rumunský vojak stojí na stráži pred americkým lietadlom U.S. C-130 Hercules na letisku v prístavnom meste Konstanca na Čiernom mori. FOTO - REUTERS
, ktoré by podľa tvrdenia Washingtonu mohli byť schopné vyrábať jadrové zbrane. Irán, ktorý si spolu s Irakom a Severnou Kóreou vyslúžil od Spojených štátov zaradenie medzi „os zla,“ opakovane tvrdí, že má jadrový program iba na mierové účely, aby mohol splniť stúpajúci dopyt po energii pre svojich 65 miliónov obyvateľov.
Americká armáda zatiaľ finišuje v prípravách na vojnu. „Ak sa americký prezident rozhodne teraz v oblasti Perzského zálivu previesť inváziu do Iraku, armáda je už pripravená,“ vyhlásil už vo štvrtok americký minister obrany Donald Rumsfeld.
Svetoví vodcovia si v očakávaní novej rezolúcie zbrojných inšpektorov OSN, ktorá má byť zverejnená asi o týždeň, vyjasňujú pozície v dvojstranných rozhovoroch. Kým britský premiér Tony Blair včera debatoval so svojím talianskym kolegom Silviom Berlusconim, španielsky predseda vlády sa radil s americkým prezidentom Georgeom Bushom. Vo Washingtone si však stále lámu hlavu nad tým, či Turecko prijme ponúkané miliardy dolárov ako kompenzáciu za použitie tureckého teritória pri útoku na Irak. Turecký premiér Američanov včera opatrne uistil, že parlament bude čoskoro o ponuke hlasovať.
Prítomnosť amerických vojakov je na pretrase aj v iných častiach Európy. V rumunskom prístavnom meste Konstanca na pobreží Čierneho mora pristáli vo štvrtok v neskorých hodinách štyri americké lietadlá s asi 250 vojakmi a s vojenským vybavením a potravinami. V noci na piatok malo pristáť ďalších sedem amerických lietadiel, ale niektoré z nich tu iba doplnia palivo a budú pokračovať ďalej. Rumunská vláda minulý týždeň vyslovila súhlas, že Spojeným štátom poskytne svoje letiská a vzdušný priestor pre vojnu proti Iraku. V slovinských médiách sa objavili správy, že Spojené štáty požiadali aj Ľubľanu o povolenie tranzitu vojenských transportov cez svoje územie. Slovinský premiér Anton Rop však vo štvrtok večer vyhlásil, že prípadný tranzit amerických vojenských transportov cez Slovinsko by neznamenalo účasť Slovinska v protiirackej vojne, ale išlo by len o pomoc poskytnutú Turecku.
Švajčiarska vláda včera povolila prelety amerických humanitárnych aj prieskumných lietadiel. (zo,čtk)