ŽILINA – Napriek tomu, že celkový počet kormoránov zimujúcich na Slovensku je tento rok o niečo nižší ako vlani, situácia na severe Slovenska a najmä na rieke Orave a je úplne opačná. Množstvo zimujúcich kormoránov tam niekoľkonásobne prevyšuje vlaňajšie počty, odhady hovoria o 3400 až 3600 jedincoch. Ťažkú hlavu z nich majú najmä rybári, ryby sú totiž pre tieto chránené vtáky jedinou potravou. Rybárom tak vznikajú veľké škody.
„Ide o obrovské sumy. Jeden kormorán skonzumuje asi pol kila rýb denne, čo je za deň tristo kíl rýb. Dennú škodu odhadujeme na 50-tisíc korún,“ hovorí pracovník rybárskeho zväzu Tibor Krajč.
Kormorány si na Orave pochutnávajú najmä na lipňoch a podustvách, ktoré tu majú dominantné postavenie. Lovia však aj hlavátku, ktorá je zapísaná na zozname ohrozených druhov.
Rybári žiadajú o prehodnotenie stanoveného času ochrany kormoránov, alebo vyplácanie odškodného. „Takto to funguje napríklad v Čechách, kde vyčísľujú aj tzv. nepriamu škodu za stres prípadne poranenia rýb pri náletoch kormoránov,“ hovorí Krajč.
„Túto zimu prvý raz po 50 rokoch zamrzlo Baltické more, a tak sa vtáky museli rozptýliť na iné územia. Táto situácia je krízová aj pre ne samotné,“ myslí si ornitológ Dušan Karaska. Ak sa bude opakovať aj v ďalších rokoch, „potom, samozrejme, bude treba niečo robiť.“
Kormorány sa zdržujú sa na úseku medzi Kraľovanmi a Tvrdošínom, čo je asi 60 kilometrov chráneného územia. Predpokladá sa, že odletia v najbližších týždňoch. Ak by pokračovalo súčasné tempo úbytku rýb, rybári tvrdia: „Ani umelé rozmnožovanie a odchov by už nestačilo.“
Kormorán veľký je v Európe celoročne chránený vták. Jeho stav sa v zahraničí v posledných rokoch postupne zvyšuje, súčasný počet v Európe sa odhaduje na 200– až 250-tisíc párov. U nás je to len približne 200 párov, pričom hniezdia najmä v oblasti Podunajskej nížiny. K odstrelu kormorána u nás existujú výnimky. Loviť sa môže od augusta do konca novembra, ale len v chovných rybníkoch. (aha)