BRATISLAVA – Po dvanástich rokoch Kanada zmenila imigračný zákon. Odteraz sa už pri posudzovaní žiadosti o trvalý pobyt nebudú bodovať jednotlivé povolania, ale výška vzdelania, dĺžka odbornej praxe, znalosť jazykov či vek uchádzača.
Šancu žiť a pracovať v Kanade dostanú aj učitelia, lekári, právnici, tréneri, maliari. V minulosti si Kanada chránila domáci trh a povolenia im nedávala. Zmenšia sa však šance ľudí, ktorí majú len stredoškolské vzdelanie.
Zákon platí od 28. júna 2002 a týka sa všetkých žiadostí podaných po 1. januári 2002. „Retroaktivita zákona nám narobila problémy. Proces sa spomalil, napríklad na doklad na lekársku prehliadku sa čaká aj štyri mesiace,“ hovorí Jozef Burza, prezident Kanadsko-slovenskej obchodnej komory.
Hoci sa situácia postupne upokojuje, čakacie lehoty na vydanie víz sú stále pomerne dlhé – najmä preto, že je potrebné vybaviť žiadosti, ktoré doteraz pre nový zákon stáli.
Vzhľadom na udalosti z 11. septembra 2001 v USA si Kanada chce každého uchádzača čo najdôkladnejšie preveriť. Sprísnili sa zdravotné prehliadky (pribudli testy na HIV) i overovanie údajov vo formulári. Uchádzač musí už pri podaní žiadosti, a nie až pri interview, dokladovať, že má peniaze.
Horná hranica veku uchádzača sa zvýšila zo 44 na 49 rokov – ľudí v takom veku iné krajiny neberú. Zmenou k lepšiemu je aj to, že stačí preukázať asi až o dvetisíc kanadských dolárov menej ako doteraz.
Zjednodušila sa aj administratíva po príchode do Kanady. Imigračné víza sa dávajú do pasov, zaviedol sa preukaz trvalého pobytu, uvoľnil režim pobytu mimo územia Kanady. Po príchode stačí z päťročnej lehoty v Kanade stráviť dva roky čistého času.
Najväčší záujem slovenských imigrantov je o Britskú Kolumbiu (najmä Vancouver), ďalej o Toronto a Calgary. V roku 2002 sa do Kanady vysťahovalo asi päťsto Slovákov.
Ako to bolo predtým
- bodovali sa jednotlivé povolania (podľa potreby kanadského trhu práce), menej záležalo na tom, či má uchádzač vysokoškolské, alebo stredoškolské vzdelanie
- ideálna veková hranica imigranta sa pohybovala od 21 do 44 rokov
- znalosť anglického jazyka sa overovala rozhovorom, stačila v podstate základná znalosť
- za vzdelanie partnera uchádzač nemohol získať body
- hodnotilo sa aj miesto, kam uchádzač chcel ísť – tzv. demografický faktor
- pri interview musel človek doložiť bankový výpis, že má dostatok peňazí na prežitie šiestich mesiacov (jedna osoba 12 000 kanadských dolárov, dve osoby 14 000)
Ako je to po novom
- boduje sa výška ukončeného vzdelania (magisterské a inžinierske je za 25 bodov, bakalárske za 22, nadstavbové za 15 a stredoškolské za 12)
- horná veková hranica sa posunula na 49 rokov
- znalosť jazyka sa boduje, každý musí doložiť medzinárodný certifikát, najlepšie z IELTS testu. Ďalšie body môže získať za francúzštinu (na základe vykonaných TEF testov)
- bonus môže imigrant získať za priameho príbuzného v Kanade, za vysokoškolské vzdelanie partnera, za pracovnú ponuku schválenú pracovným úradom Kanady alebo za aspoň dvojročné štúdium v Kanade
- nehodnotí sa, akú provinciu si uchádzač vybral za cieľ
- už pri podaní žiadosti musí uchádzač dokázať, že má 9186 kanadských dolárov, 2 osoby 11 482 dolárov
(sr)