
Zvýšenie tlmivej schopnosti pôdy vápnením. Vysvetlivky: a – inertný piesok, b – kyslá pôda, c – vápnená pôda.
produkovať biomasu rastlín. Menej známa je kvalita pôdy v záhradke, ktorá v širšom poňatí znamená rozdiely v jej významnosti ako súčasti okolitej krajiny. Pôda má totiž okrem trofickej funkcie, spočívajúcej v schopnosti pôdy zabezpečiť pôdnu biotu a rastlinstvo potrebnými živinami, vodou, vzduchom a energiou pre ich rast a vývoj, aj rad ďalších ekologických, environmentálnych a sociálno-ekonomických funkcií. K ekologickým funkciám pôdy patrí okrem trofickej ešte transformačná (premena organickej hmoty na humus), akumulačná (hromadenie živín), biochemická funkcia (výskyt fermentov), ako aj priestor pre biotu a génovú rezervu, pričom všetky majú priamy vzťah k biote. Environmentálne funkcie pôdy – filtračná (zadržiavanie látok), transportná (pohyb vody), tlmivá (odolnosť proti zmene reakcie), asanačná (ničenie patogénov) a funkcia zraniteľnosti (nevhodná ako skládka odpadu), vyjadrujú prevažne schopnosti pôdy vytvárať kvalitné a menej kvalitné životné prostredie. Sociálno-ekonomické funkcie pôdy – zdroj surovín, priestor ľudových aktivít, historické médium a iné majú priamy vzťah k ľudskému spoločenstvu.
Kvalita pôdy vyjadruje jej schopnosť zabezpečovať všetky funkcie pri konkrétnom spôsobe využitia. Najlepšiu kvalitu majú hlinité karbonátové černozeme a čiernice, horšiu hlinité kyslé hnedozeme a luvizeme, najhoršiu piesčité regozeme a štrkovité kambizeme. Ako teda záhradkár môže ovplyvniť kvalitu pôdy v záhradke?
Negatívne ovplyvňuje záhradkár kvalitu pôdy jej ušliapavaním a deštrukciou, čím zhoršuje transportnú a akumulačnú funkciu pôdy. Zanedbávaním vápnenia kyslej pôdy zhoršuje jej transformačnú, tlmivú, asanačnú a biochemickú funkciu. Estetická funkcia sa znehodnocuje odpadom, neošetreným porastom, nevkusnými pneumatikami, ako aj nabielenými kameňmi a podobne.
Pozitívne ovplyvňuje kvalitu pôdy predovšetkým správnym striedaním plodín na zeleninových hriadkach, čím udržiava génovú rezervu, najmä hľúzkových baktérií. Pravidelné hnojenie kompostom vylepšuje nielen akumulačnú, ale aj transformačnú a biochemickú funkciu pôdy. Spolu s vápnením je základom zlepšenia tlmivej, no najmä asanačnej funkcie pôdy, ktorá sa prejavuje väčšou odolnosťou proti intoxikácii jedovatými ťažkými kovmi, ochranou pred infekciou patogénnymi chorobami a škodcami. Filtračnú schopnosť pieskov môže záhradkár vylepšiť sústavným hnojením kompostom, prípadne aj melioračným vylepšením pôdy aplikáciou vyšších dávok bentonitu alebo zeolitu. Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.
KRESBA – AUTOR