K. B., Šamorín
Molice, ľudovo nazývané tiež „biele mušky“, sú drobný rovnokrídly hmyz. Boli k nám zavlečené zo subtropických oblastí. Poškodzujú rastliny cicaním a vylučovaním medovice. Na listoch sa vytvárajú žlté škvrny. Voskové schránky pupárií a trus spolu s medovicou zostávajú na listoch, čím sa stávajú živnou pôdou pre mikroorganizmy, napríklad húb zo skupiny saprofytických čerňoviek. Povlaky černí znemožňujú asimiláciu, a tým dochádza k znižovaniu výnosu.
Prvá k nám bola zavlečená molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum). Najskôr sa vyskytovala len v skleníkoch. Postupne sa udomácnila a počas leta sa vyskytuje aj na poľných kultúrach. Krátkodobo znesie dokonca aj slabší mráz.
Molici skleníkovej je veľmi podobná molica lastovičníková (Aleurodes proletella). Jej hostiteľmi sú rastliny z čeľade kapustovitých. Životný cyklus tejto molice je málo prebádaný. V ostatných rokoch sa u nás premnožuje koncom leta na hlúbovej zelenine. Počas roka môže mať niekoľko generácií, v rýchliarňach 10 až 12 do roka. V štádiu dospelcov prezimuje na kapustových rastlinách. V záhradách často na ružičkovom keli ponechanom zimovať na záhone.
Nebezpečnou molicou je molica tabaková (Bemisia tabaci). Je úplne rovnaká ako molica skleníková a rozlišujú sa mikroskopicky len v štádiu pupária. Výskyt molice tabakovej sa zaznamenal už aj na našom území. Je to karanténny škodca.
Molica lastovičníková na kapuste.
Na izbových palmách sa mi v zimnom období objavujú drobné priesvitné škvrnky. Čo je príčinou?
R. H., Galanta
Pestovatelia izbových paliem sa stretávajú v zimných mesiacoch s drobnou škvrnitosťou listov. Na listoch sa objavujú žlté, priesvitné a niekedy aj mierne zdurené škvrnky. Toto ochorenie sa v odbornej literatúre nazýva „aurigo“, je fyziologického pôvodu. Vyskytuje sa najmä v zime, keď pestovateľské podmienky v bytoch nie sú najpriaznivejšie a rastliny trpia nedostatkom svetla. Premokrenie pôdy a príliš vysoké teploty podporujú prejav choroby. Proti nej sa nedá zasahovať chemicky. Rastliny sa predovšetkým snažíme umiestniť čo najbližšie k oknám a úmerne nižšej svetelnej intenzite volíme nižšiu teplotu.
Toto ochorenie si niektorí pestovatelia môžu mýliť s poškodením roztočcom chmeľovým, ľudovo nazývaným „červený pavúčik“. Pri jeho premnožení dochádza k žltnutiu a neskôr aj usychaniu celých listov. Pri pozornejšom prehliadnutí rastlín vidno pohyb drobných roztočcov a jemnú pavučinku, ktorú vytvárajú.
RNDr. HEDVIGA VLČKOVÁ
Foto – autorka