Keď sú vinohrady zasnežené, má vinohradník plné ruky práce. Každú chvíľu musí kontrolovať vinohrad, či v nich zajace alebo iná zver neohryzujú kmieniky. Stáva sa tak, keď vinohrady nie sú oplotené. Ochrana proti ohryzu sa robí na začiatku vegetačného obdobia. Ak v súčasnosti zistíme takéto poškodenie, opravíme chrániče z plastu alebo z drôtenej sieťky. Keď treba, obalíme kmienky vrecami alebo niekoľkými vrstvami starých novín, prípadne ich natrieme repelentnými látkami.
Vinohradník venuje v tomto období zvýšenú pozornosť aj oprave ciest, terás, priekop i kanálov, aby pri prudkom topení sa snehu voda z vinohradu ľahko odtekala a nespôsobila vodnú eróziu. Nezabúda ani na opravu náradia a strojov, poškodené dá opraviť v špecializovanej dielni.
Treba sa tiež zamyslieť nad chemickou ochranou viniča hroznorodého. Kalamitný infekčný tlak chorôb a škodcov sa nedá vylúčiť ani v tomto roku, už teraz sa preto možno zásobiť vhodnými prípravkami. Počítame s piatimi ochrannými zásahmi proti múčnatke a peronospóre, s jedným ošetrením proti roztočom, s jedným až dvoma proti obaľovačom alebo plesni sivej. Zohľadníme pritom zásoby prípravkov, ktoré máme doma. Zaobstaráme si vždy čerstvé, aby sme ich – podľa dátumu výroby – mohli skladovať dva roky. Zásadne nekupujeme prípravky po záručnej lehote. Ing. PETER DRÁČ