proti voškám). Napriek tomu však existujú možnosti, ako šetrne aplikovať chemické prípravky vo vzťahu k užitočným organizmom. Je to:
* Používanie čo najmenej prípravkov pri súčasnom využívaní preventívnych opatrení, najmä mechanického charakteru (napríklad vyvážená výživa, prihnojovanie dusíkom, správne obrábanie pôdy, optimálny spon, presvetľovanie korún stromov a podobne).
* Rešpektovanie hladín i prahov škodlivosti a ošetrovanie až po ich prekročení.
* Cielená aplikácia, to znamená ošetrenie len časti plodiny alebo určitých rastlín, napríklad vo veľkovýrobe stačí v niektorých prípadoch ošetriť iba okraje porastov.
* Časovo ohraničená aplikácia, teda v správnom termíne (uvedený v príručkách ochrany), pričom v niektorých prípadoch je možnosť presnej signalizácie (je zverejňovaná v médiách).
* Uprednostnenie účinných látok s krátkou dobou účinnosti, najmä krátko pred zberom pri súčasnom silnom infekčnom tlaku choroby alebo silnom premnožení škodcu.
* Redukované dávkovanie, napríklad proti voškám stačí čiastočný účinok, pretože pri stopercentnom účinku prídu užitočné organizmy o všetku potravu a nemôžu sa rozmnožovať. Pri čiastočnom účinku prirodzení nepriatelia vošiek zabránia ich premnoženiu. Platí jednoduché pravidlo, že bez škodcu nie je ani užitočný organizmus! Použitie redukovaných dávok však predpokladá presnú znalosť situácie v poraste.
* Aplikácia ekologicky šetrných prípravkov, napríklad ničiacich len jeden druh, prípadne jednu skupinu škodlivých organizmov.
Súčasné poznatky o pôsobení chemických prípravkov na užitočné organizmy nie sú úplné. Väčšina prípravkov proti hmyzu je širokospektrálna, z nich sú to najmä pyretroidy. Známe sú účinky na dravé roztoče, prípadne ďalšie užitočné organizmy, pričom však poľnohospodárska verejnosť nebýva o nich vždy dostatočne informovaná.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OOR