
Krotónovec strakatý vylučuje po zlomení stonky nebezpečnú šťavu.
zdravie. Pri kontakte s nimi dochádza k otravám alebo ku kožným alergiám. Keď takéto rastliny pestujeme, nenechávajme bez dozoru najmä malé deti, ktoré tvoria najohrozenejšiu skupinu.
V súčasnosti sa pestuje okolo 20 druhov rastlín, pri ktorých musíme byť opatrní. V interiéroch je to najčastejšie difenbachia. Obsahuje látky dráždiace sliznicu, preto sa šťava nesmie dostať do úst, na pokožku ani do očí. Antúrium má jedovaté všetky časti. Spôsobuje pálenie v ústach a slinenie. Prvosienka kalíškatá obsahuje v chĺpkoch primín, ktorý vyoláva u detí a citlivých osôb podráždenie a zápal pokožky. Červené plody a listy ľuľka pestrého spôsobujú škriabanie v ústach a v hrdle. Oleander má všetky časti jedovaté. Veľmi jedovatá je aj jeho šťava – rozleptáva pokožku i sliznicu. Počas manipulácie s rastlinou si preto chránime ruky rukavicami. Prýštec ohnivý pri rozmnožovaní odrezkami roní jedovaté mlieko, ktoré vyvoláva zápal pokožky.

Antúrium má jedovaté všetky časti.
Nebezpečné sú aj ďalšie rastliny používané na rýchlenie. Hyacint má jedovatú cibuľu, ktorá po konzumácii vyvoláva tráviace ťažkosti. Bugénvilea vo všetkých častiach obsahuje jed dráždiaci žalúdok. Krotónovec strakatý s efektnými listami kopijovitého tvaru vylučuje po rozlomení stonky mliečnu šťavu, tá spôsobuje citlivejším ľuďom vyrážky. Kalanchoa Blossfeldova obsahuje jedovatú šťavu, spôsobujúcu hnačky a podráždenie žalúdka. Otrava jedom gloriózy pyšnej sa prejavuje pálením v ústach, nevoľnosťou a vracaním. Požitie hrubáňa Lamerovho vyvoláva bolesti hlavy.
Treba vedieť, ako obľúbeným kvetinám poskytnúť prvú pomoc. Najlepšie je okamžite po prejavení sa príznakov otravy privolať lekára, vyvolať vracanie, podať živočíšne uhlie. Deťom môžeme podať teplú vodu s olejom, prípadne so soľou, v žiadnom prípade nedávame mlieko. Osožný je aj nesladený čaj.
FOTO – AUTOR
Autor: RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD