h častiach Slovenska je obyčajne príčinou poškodenia nevyzretie, zatiaľ čo v južných predčasné ukončenie vegetačného pokoja.
* Pohánkovec čínsky obrastá mnohé ploty a steny zeleňou i bielymi kvetmi na jar. Kvitnutie tohto kra podporíme rezom v zimnom období. Urobíme spätný rez až do starého dreva, čím vyvoláme rast nových výhonkov, na ktorých sa zakladajú kvety.
* Škodcovia ovocných drevín prezimujú v rôznych štádiách, obyčajne vo forme vajíčok, mladých húseničiek alebo lariev? Vošky a méra jabloňová, ktoré počas vegetácie poškodzujú rastliny cicaním, prezimujú vo forme vajíčok. Významným škodcom ovocných a okrasných drevín prezimujúcich vo forme vajíčok je aj mníška veľkohlavá, spôsobujúca holožery. Húsenice piadivky jesennej a piadivky zimnej, ktoré poškodzujú puky, vypučané listy a neskôr aj plody, sa liahnu tiež z prezimovaných vajíčok. Týchto škodcov ničíme predjarným postrekom Oleoekaluxom, Oleoekolom, Torantom. Vo forme larvy prezimuje napríklad štítnička nebezpečná, puklica slivková. Na chemické ošetrenie môžeme využiť predjarný postrek.
* Použitie textílií a fólií je odlišné? Ešte stále si niektorí záhradkári zamieňajú textílie s fóliami. Aj keď ich používajú, vinou nesprávnej aplikácie dosahujú len slabý efekt. Textílie na rozdiel od bežného textilu nie sú tkané z vláken, ale z prirodzeného polypropylénu. Biele netkané textílie slúžia ako tepelnoizolačný materiál, zachytávajú dlhovlnné žiarenie vylučované pôdou, čím zvyšujú teplotu nad porastom od 6 do 15 oC. Naťahujeme ich nad porastom, okraje zaťažíme.
* Broskyňa má z ovocnín najväčšmi variabilné plody? Za pravlasť tejto vyhľadávanej ovocniny sa považuje Čína, kde sa nachádza aj najväčší počet jej divorastúcich foriem. V našich podmienkach sa pestujú najmä pravé broskyne. Majú plstnatú šupku, ich dužina je biela, žltá alebo krvavočervená (Sanguines). Na priemyselné spracovanie sú vhodné clingy, nazývané tiež tvrdky alebo pavie. Majú neoddeliteľnú kôstku a pevnú, neotláčajúcu sa dužinu, čo dovoľuje mechanický zber. V menšej miere sa u nás pestujú aj nektarinky, ktoré majú lysú šupku, biela alebo žltá kôstka je ľahko oddeliteľná od dužiny.
* Počas hlbokého zimného pokoja chystáme odrezky okrasných drevín, ktoré chceme zakoreňovať? Môžeme si takto rozmnožiť orgován, hamamel, hortenziu, topoľ, deutziu a iné. Odrezky zviažeme do malých zväzkov, do jari ich uložíme do vlhkého piesku a v chladnej miestnosti bez mrazu.
* V našich klimatických podmienkach musíme viaceré zeleninové druhy pestovať z priesad? Sú to predovšetkým teplomilné plodové zeleniny, skoré odrody šalátu, zeler a hlúboviny. Len kvalitné priesady sú zárukou dosiahnutia vysokej úrody. Pri pestovaní priesad musíme vytvoriť také podmienky, ktoré podporia rýchle klíčenie i vzchádzania a v ďalšom období nerušenú tvorbu listovej plochy a koreňového systému. Priesady musia mať silné, ale pružné stonky, husté olistenie a dobre vyvinuté korene.
* Črepníky dopĺňajú a zvýrazňujú krásu rastlín? Uplatňujú sa najmä na terasách a balkónoch, kde ich máme stále na očiach. Netradičnou nádobou na kvety si môžeme skrášliť ich priestory. Väčšina črepníkov je z pálenej hliny, kameňa, kovu a iných materiálov. Od bežných sa môžu líšiť tvarom, materiálom, ozdobou v tvare reliéfu alebo farbou. Modrý črepník napríklad vyzdvihne modrú farbu kvetov. Prirodzená červenkastá farba pálenej hliny dobre ladí so zeleňou listov i pestrými farbami kvetov. (pav)