
Generálny prokurátor Milan Hanzel (vľavo) a minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa včera stretli na medzirezortnej porade, ktorá sa zaoberala aj otázkou špeciálneho prokurátora. Názory prokuratúry a ministerstva spravodlivosti sa v niektorých veciach líšia. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra pripravuje zlúčenie justičnej a kriminálnej polície. „Nová organizačná štruktúra má cieľ zefektívniť činnosť Policajného zboru,“ tvrdí minister Vladimír Palko. Zrušia sa i niektoré okresné policajné riaditeľstvá, zostane ich asi 46, Palko pripustil aj číslo okolo 40. Okresov je 79.
Proces by sa mal skončiť najneskôr do konca roka. Minister nechcel prezradiť, koľkých policajtov sa opatrenie dotkne. „Závisí to od toho, ako ďaleko v reforme pôjdeme,“ povedal. Na Prezídiu Policajného zboru vzniknú nové úrady na boj s organizovaným zločinom a korupciou, kde budú spolupracovať vyšetrovatelia a kriminalisti.
Návrh zákona o špeciálnom prokurátorovi a špeciálnom súde, od ktorého si minister spravodlivosti Daniel Lipšic sľubuje zmenu v boji s organizovanou kriminalitou, odovzdá jeho ministerstvo najneskôr v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania. Lipšic nevylúčil, že zákon môže parlament prijať už v tomto polroku.
Na medzirezortnej porade sa včera zúčastnili Lipšic, Palko a generálny prokurátor Milan Hanzel. Práve s prokuratúrou má ministerstvo spravodlivosti niektoré rozdielne názory na špeciálneho prokurátora. Návrh zákona má preto v dvoch bodoch pripravené varianty.
Sporný je spôsob vymenovania špeciálneho prokurátora a to, do akej miery bude podliehať pokynom Generálnej prokuratúry. Ministerstvo je presvedčené, že by jej mal podliehať podstatne menej ako ostatní prokurátori. „V jeho kompetencii bude stíhanie trestných činov všetkých ústavných činiteľov,“ hovorí Lipšic.
Novovytvorený špeciálny súd má mať podľa predstáv šesť sudcov v dvoch trojčlenných senátoch. Celý projekt bude stáť niekoľko desiatok miliónov korún.
Znížiť sa má aj počet okresných a krajských súdov. „Uvedomujem si, že ide o nepopulárne rozhodnutie, ale ide o to, čo je najlepšie pre občanov,“ obhajuje ho Lipšic. Sudcovia prejdú na iné súdy, čo najbližšie k svojmu trvalému bydlisku.
Priamo sa to dotýka aj prokuratúry. Kým na okresnej úrovni Hanzel problém nevidí, rušenie krajských súdov a prokuratúr bude podľa neho politickou otázkou.
V minulom volebnom období minister Ján Čarnogurský pre svoj návrh na zníženie počtu súdov nenašiel v koalícii politickú podporu.
ROMAN PATAJ